Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Leczenie otyłości. Najpopularniejsze sposoby.

Leczenie otyłości. Najpopularniejsze sposoby.

Otyłość jest obecnie problemem, który został uznany za chorobę cywilizacyjną. Z nadmiarem kilogramów borykają się głównie ludzie z krajów cywilizacji zachodniej. To przede wszystkim ogromny problem zdrowotny, który łączy się także z estetyką ciała. Pozbycie się nadmiaru kilogramów najczęściej wymaga gruntownych zmian w stylu życia i ogromnego wysiłku. Jak obecnie wygląda leczenie otyłości? Jak możemy jej zapobiegać, aby kolejne pokolenia były bardziej świadome przyczyn rozwoju otyłości oraz konsekwencji?

Przyczyny otyłości

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasz tryb życia znacznie się zmienił. Wiele czynności fizycznych, które kiedyś jako ludzie musieliśmy wykonać siłą własnego ciała, dziś robią za nas maszyny. Zdobywanie jedzenia ogranicza się najczęściej do zdobywania pieniędzy i kupowania za nie produktów spożywczych, które także są zupełnie inne niż kiedyś. Brak wystarczającej aktywności fizycznej, wysokokaloryczna dieta, złe nawyki żywieniowe a czasem także czynniki genetyczne, to główne przyczyny otyłości. Obecnie, dość łatwo nam nabrać kilogramów, a zdecydowanie trudniej je zrzucić. Nasze życie często w dużym stopniu ogranicza się do… siedzenia. Aktywność fizyczna często wymaga zaplanowania czasu. Nie jest naturalna i wynikająca z codziennego trybu dnia, a wymuszona przez siedzący styl życia. Świadomi zagrożenia otyłością ludzie, zdają sobie sprawę z konieczności wprowadzania zbilansowanych posiłków, kalorycznością dostosowanych do trybu życia oraz uprawiania aktywności fizycznej, która zastąpi nam coś, co kiedyś wynikało z naturalnego cyklu dnia.
leczenie otyłości

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Współczesne metody leczenia otyłości

Z otyłością można wygrać, jednak najczęściej wymaga to ze strony pacjenta wprowadzenia gruntownych zmian w codziennych nawykach i przeorganizowania życia. Wprowadzenie zdrowych nawyków dość szybko pozytywnie odbija się na samopoczuciu, zdrowiu i wyglądzie pacjenta. Leczenie otyłości obejmuje wiele metod: od tych bardziej tradycyjnych po chirurgiczne. Oto podstawowe metody, które pozwalają pacjentom na pozbycie się nadmiaru kilogramów, odzyskanie zdrowia i poprawienie codziennej jakości życia.

Dieta i aktywność fizyczna

Jedno bez drugiego, niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów. Wiele specjalistów twierdzi, że 70% sukcesu to odpowiednia dieta, a 30% do aktywność fizyczna. Zmiana jadłospisu bywa początkowo dla pacjentów trudna, ponieważ zmuszeni są do rezygnacji z wielu produktów, które do tej pory stanowiły część ich codziennego jadłospisu. Dieta najczęściej polega na ograniczeniu spożywania cukrów prostych, redukcji węglowodanów i wprowadzeniu dużej ilości warzyw. Zdrowe posiłki najczęściej łączone są z aktywnością fizyczną dostosowaną do możliwości pacjenta. Ta metoda wymaga wiele samozaparcia oraz dyscypliny, jednak długofalowo przynosi oczekiwane skutki. Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z konieczności utrzymania nawyków. W przeciwnym wypadku, może dojść do powrotu nadmiaru kilogramów.

Farmakologia

Ta metoda może obejmować zarówno parafarmaceutyki, jak i środki farmakologiczne. Zadaniem tych pierwszych jest najczęściej suplementacja, poprawienie funkcji trawiennych, poprawienie przemiany materii lub zmniejszenie łaknienia z pomocą naturalnych środków roślinnych. Metody farmakologiczne zwykle są stosowane u pacjentów z dużą otyłością i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Zadaniem farmaceutyków jest najczęściej hamowanie łaknienia oraz zmniejszenia przyswajalności tłuszczów. Farmakologia nie przynosi spektakularnych rezultatów. Zwykle jest uzupełnieniem diety, dlatego opieranie się wyłącznie na przyjmowaniu środków farmakologicznych z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Chirurgia bariatryczna

Metoda przynosząca bardzo dobre efekty u pacjentów cierpiących na znaczącą otyłość. Operacje nie mogą być przeprowadzone u każdego pacjenta i jak każda interwencja chirurgiczna wiążą się z ryzykiem powstania niepożądanych powikłań. Obecnie stosuje się kilka metod chirurgicznych, których zadaniem jest wpłynięcie na możliwości przyjmowania pokarmu. Może być to operacja zmniejszenia żołądka lub wprowadzenia do niego specjalnego balona. Pacjenci po operacji mogą spożywać niewielkie ilości pokarmu co bardzo szybko przekłada się na spadek wagi. Wielu pacjentów utrzymuje długotrwałe efekty po operacji i znacznie poprawia jakość swojego życia.
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax