Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jak wyglądały efekty pierwszych operacji plastycznych?

Jak wyglądały efekty pierwszych operacji plastycznych?

Chirurgia plastyczna jest dziedziną stosunkowo nową w medycynie. O ile ludzie od setek lat walczyli z chorobami oraz urazami, o tyle poprawa wyglądu pozostawała nie tyle poza zainteresowaniem, ile poza marzeniami i zasięgiem. Rozwój chirurgii plastycznej przypada na ostatnie 100 lat, przy czym rozwój ten znacznie przyspieszył w ostatnich czterdziestu latach. Pierwszym, udokumentowanym efektom operacji plastycznych było daleko do dzisiejszych. Sami zobaczcie!

Przeszczep skóry

Chirurgia plastyczna na początku miała przede wszystkim poprawiać wyraźne defekty twarzy spowodowane urazami lub genetyką. Nie miała na celu upiększania jako takiego, a poprawę jakości życia tych, którzy zostali dotknięci przez los. Pierwszą znaną osobą, która przeszła operację plastyczną był Walter Yeo – uczestnik I Wojny Światowej, żeglarz, który doznał bardzo poważnych obrażeń w bitwie pod Jutlandią w 1916 roku. Mężczyzna stracił w bitwie powieki. Był pierwszą osobą, której przeszczepiono skórę z nieuszkodzonych miejsc na ciele. Operacji podjął się sir Harold Gillies, a dzięki operacji mężczyzna otrzymał nowe powieki.
https://www.instagram.com/p/BHVWvCbgdOi/?tagged=walteryeo

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Pierwsze silikonowe piersi

Timmy Jean Lindsay jest pierwszą kobietą, która poddała się powiększeniu piersi poprzez włożenie silikonowych implantów. Kobieta znalazła się w klinice pod koniec lat pięćdziesiątych w celu usunięcia z piersi tatuaży zrobionych w młodości. W 1962 roku lekarze z tej samej kliniki zaproponowali kobiecie poddanie się operacji ujędrnienia i powiększenia piersi. To był pionierski i „testowy” zabieg, który potem miał być przeprowadzany na milionach kobieta na całym świecie.
https://www.instagram.com/p/BKqQvufB5Ci/?tagged=timmiejeanlindsay

Pierwsza operacja rekonstrukcji płci

Miała miejsce w… 1946 roku. Michael Dillon od dziecka czuł się źle w swoim ciele. Komfortowo czuł się wyłącznie w męskich ubraniach. Poszukiwał różnych dróg i pragnął zmiany płci, co w tamtym czasie jeszcze nie było możliwe. Eksperymentował z hormonami, jednak prawdziwy przełom nastąpił, kiedy podczas pobytu w klinice królewskiej miał okazję obserwować nielicznych jeszcze wtedy, chirurgów plastyków na świecie. Mężczyzna przeszedł podwójna mastektomię, a w 1946 roku poddał się rekonstrukcji penisa. W sumie mężczyzna przeszedł 13 zabiegów w celu całkowitej zmiany płci.
https://www.instagram.com/p/urrQhbiuiR/?tagged=michaeldillon

Przeszczep twarzy

Przeszczep twarzy jest zabiegiem, który ma zastąpić część lub całość „utraconej” twarzy człowieka. Pierwszy udany zabieg przeprowadzono w 2005 roku na Isabelle Dinoire, która doznała bardzo poważnych obrażeń w wyniku pogryzienia przez własnego psa. Operacja polegała na przeszczepieniu trójkąta skóry w okolice nosa oraz ust. Przeszczepy twarzy wciąż budzą wiele emocji i daleko im do doskonałości. Po udanym zabiegu jednak, pacjenci mogą wrócić do normalnego życia – nie tylko w wymiarze estetycznym, ale także medycznym. Pacjenci po poważnych urazach twarzy często mają problem z mówieniem, jedzeniem a nawet oddychaniem. Przeszczep twarzy może im umożliwić powrót do normalnego funkcjonowania.
https://www.instagram.com/p/BK0wtO0g1hX/?tagged=isabelledinoire
I Wojna Światowa spowodowała rozwój chirurgii plastycznej. W owym czasie mnóstwo mężczyzn zostało okaleczonych z bitwach. Choć wcześnie również podejmowano próby poprawy jakości życia osób, które doznały poważnych obrażeń w obrębie twarzy – to właśnie okres międzywojenny był czasem pierwszych, naprawdę udanych zabiegów. Niektóre z dziedzin chirurgii plastycznej wciąż wymagają udoskonalenia, jednak zaledwie 100 lat praktyki w tej dziedzinie przyniosło ogromny postęp. Dziś chirurgia plastyczna ma służyć nie tylko tym, którzy cierpią z powodu poważnych defektów. Chirurgia plastyczna spowszedniała i ma służyć także osobom, które z różnych powodów chcą poprawić swój wygląd.
Autor: Klaudia Dziennikarka/Blogerka