Oddzwonimy do Ciebieslogan-banner-3

+48 784 022 060

klinika@ArkadiuszKuna.pl

Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt

pldeen

Zabieg powiększania piersi

z Vloga Natalii

Usuwanie tatuażu

W dzisiejszych czasach drobne i większe tatuaże, często kolorowe, pokrywające niektóre obszary skóry są postrzegane, jako oznaka niezależności lub elementy ozdobne ciała. Ilość ich wykonywania stała się tak duża, że można mówić obecnie o trendzie mody związanym z tatuażami.

Jednocześnie część osób decydujących się w młodości na wykonanie tatuażu, po upływie kilku, kilkunastu lat pragnie go skutecznie usunąć. Niezależnie od powodów decyzji o usunięciu tatuażu istnieje kilka możliwości wykonania tego zabiegu.

Tatuaże drobne można zwykle usunąć poprzez klasyczny zabieg chirurgiczny. W niektórych przypadkach możliwość ta istnieje dla tatuaży nieco większych. Wówczas często stosuje się przeszczep skóry z innych obszarów ciała pacjenta. Metoda ta, choć najlepiej poznana, jest mocno inwazyjna i niesie za sobą pewne ryzyko powikłań pooperacyjnych w tym rozległych blizn trudnych lub niemożliwych do ukrycia.

Inną metodą przeznaczoną dla usuwania niewielkich tatuaży jest dermabrazja. Metoda ta polega na stopniowym mechanicznym lub chemicznym złuszczaniu kolejnych warstw skóry aż do głębokości, na którą wprowadzony był barwnik. Stosowana jest dość rzadko z uwagi na to, że pozwala dotrzeć tylko do pewnej głębokości skóry nie powodując ryzyka powstawania trwałych blizn. Często zalecana przy tatuażach zwanych makijażem permanentnym.

Jednym z najbardziej popularnych obecnie sposobów skutecznego usuwania tatuaży jest metoda oparta o systemy laserowe. Idea jej działania opiera się o zjawisko selektywnej fototermolizy. Cząsteczki barwnika reagując pod wpływem odpowiedniego promieniowania emitowanego przez laser, rozpadają się na związki bardziej podstawowe i z czasem zostają wydalane dzięki systemowi immunologicznemu ludzkiej skóry. Stosowanie fal świetlnych o bardzo dobrze dopasowanej długości do koloru barwnika powoduje, że metoda ta jest niezwykle precyzyjna. Pomimo tego, nie każdy kolor z tatuażu udaje się usunąć z równą skutecznością. Lepiej rozkładają się kolory ciemne absorbując światło o znacznej rozpiętości długości fal. Kolory pastelowe, bardzo jasne jak żółty są najtrudniejsze do całkowitego usunięcia z powierzchni skóry. Każdorazowo lekarz przeprowadzający zabieg informuje pacjenta, jakie są możliwości oraz przebieg samego zabiegu. Niekiedy laserowy zabieg usuwania tatuażu trzeba powtarzać wielokrotnie z uwagi na to, że zdegradowane wcześniej warstwy barwnika muszą zostać pochłonięte i wydalone przez skórę zanim lekarz będzie mógł zająć się kolejnymi częściami tatuażu.

Czas trwania zabiegu – od kilkunastu minut do godziny w zależności od rozmiaru tatuażu. Po zabiegu lekarz zaleci natłuszczanie lub nawilżanie skóry. Operowanego miejsca nie wolno opalać, należy je smarować filtrami słonecznymi o faktorze, co najmniej 50 w celu ochrony skóry przed poparzeniem.

Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów usuwania tatuażu. Są nimi skłonność do bliznowacenia, bardzo duże rozmiary tatuażu czy też bardzo ciemny fototyp skóry. Najlepszym sposobem sprawdzenia, jakie są możliwości oraz ewentualne problemy, jakie mogą się pojawić podczas terapii usuwania tatuażu jest skontaktowanie się z naszą kliniką. Zadzwoń lub zostaw numer swojego telefonu. Oddzwonimy w wybranym przez Ciebie czasie.