Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
2,257 Odsłon

Większość pacjentów jest bardzo zadowolona z efektów poddania się zabiegowi abdominoplastyki. Dzięki operacji, pacjencji pozbywają się nadmiarów skóry i uzyskują płaski brzuch oraz ładniejszą talię. Wygląd całej sylwetki jest znacznie korzystniejszy. Pacjenci zauważają, że lepiej wyglądają zarówno w ubraniu jak i bez niego. Jak każda operacja chirurgiczna, także plastyka brzucha wiąże się z koniecznością przeprowadzenia nacięć, a co za tym idzie – także blizn. Wielu pacjentów obawia się ich wyglądu po operacji. Czy rzeczywiście są ku temu powody?

Co warto wiedzieć o bliznach?

Blizna to naturalna konsekwencja przerwania ciągłości tkanki. Ślad po niewielkim skaleczeniu nie będzie w ogóle widoczny już po kilku tygodniach, jednak głębsze rozcięcie skóry, wykonywane jak w przypadku plastyki brzucha pozostawi po sobie trwały ślad. Blizny po zabiegu abdominoplastyki, będą z Tobą prawdopodobnie do końca życia i warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujesz się na zabieg. Sama obecność blizn, nie wiąże się z ich nieestetycznym czy rzucającym się w oczy wyglądem, ponieważ można zapanować nad prawidłowym gojeniem ran się oraz przyspieszyć proces dzięki któremu, blizny po czasie będą płaskie, jasne i bardzo mało widoczne. Musimy pamiętać jednak, że za proces bliznowacenia w dużym stopniu odpowiadają nasze geny, dlatego w niektórych przypadkach, pomimo starań, blizna może wyglądać niesatysfakcjonująco.

Rodzaje nacięć przy operacji

Technika operacyjna i rodzaj wykonywanych nacięć jest zawsze wybierany przez chirurga i konsultowany z pacjentem przed operacją. Specjalista kieruje się indywidualnym problemem pacjenta, chcąc uzyskać ostatecznie jak najlepsze efekty operacji. Blizna najczęściej biegnie od biodra do biodra w okolicy podbrzusza i jest niewidoczna pod bielizną. Czasem jednak dodatkowe nacięcia wykonywane są wokół pępka (blizna jest widoczna na początku, z czasem blednie i nie rzuca się w oczy) lub od pępka w dół – do podbrzusza. Przez pierwsze trzy miesiące następuje proces gojenia się ran. W kolejnych miesiącach blizny stopniowo powinny stawać się coraz bledsze i mało widoczne

Co możesz zrobić, aby blizny były jak najmniej widoczne?

Na ostateczny wygląd blizn duży wpływ mają nasze indywidualne skłonności. Niektórzy pacjenci mają tendencję do tworzenia się bliznowców, co w w efekcie oznacza, że blizna będzie wystająca i „przerośnięta”. Ponadto, nieładny wygląd blizn może być zdeterminowany także infekcją, która może pojawić się po operacji, wiekiem pacjenta, paleniem papierosów oraz napięciem skóry. Wygląd blizn zależny jest nie tylko od Twojego chirurga plastyka, ale także o Twojego postępowania po operacji. Stosuj się do wskazań chirurga a z dużym prawdopodobieństwem, blizny po czasie będą wyglądać dobrze. Co możesz zrobić?

  • Odpowiednio nawilżaj bliznę oraz skórę wokół niej. Być może lekarz przepisze Ci maści oraz kremy do smarowania blizn. Im sumienniej podejdziesz do tego zadania, tym większa szansa na to, że blizny będą praktycznie niewidoczne.
  • Unikaj odzieży, która mogłaby podrażniać bliznę – zadbaj o to, aby bielizna oraz odzież dotykająca bliznę były wykonana z naturalnych i przyjemnych w dotyku materiałów.
  • Unikaj słońca oraz solarium co najmniej przez pół roku od operacji. Promieniowanie słoneczne może znacząco wpłynąć na kolor i ogólny wygląd blizny.
  • Ściśle przestrzegaj wskazań lekarskich i obserwuj swoje ciało po operacji. Dzięki temu unikniesz ryzyka pojawienia się infekcji, która może przyczynić się do nieładnego wyglądu blizn.

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt