Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Ludzie od zawsze odczuwali silną potrzebę poprawiania swojej urody. Pomimo podejmowanych przez wieki prób, dopiero w drugiej połowie XX wieku udało się wypracować odpowiednie techniki operacyjne oraz zrozumieć przyczyny procesów infekcyjnych. Chirurgia plastyczna ma dość długą historię, a dzięki rozwojowi medycyny, postępowi cywilizacyjnemu, dopiero teraz możemy z niej korzystać w szerszym zakresie. Chirurgia plastyczna a chirurgia kosmetyczna – jaka jest różnica?

Specjalność – chirurgia plastyczna

„Chirurgia plastyczna jest specjalizacją wywodząca się z chirurgii ogólnej. Jej zakres obejmuje leczenie wad rozwojowych twarzy, rąk, zewnętrznych części układu moczowo-płciowego, zniekształceń i ubytków będących następstwem urazów i chorób, chorób przy leczeniu których konieczne jest usuwanie tkanek i wykonywanie jednoczesnej lub odłożonej rekonstrukcji, leczenie oparzeń i ich następstw oraz chirurgia ręki.”. Taka definicja chirurgii plastycznej podana jest w „Podstawowych zagadnieniach chirurgii plastycznej” pod redakcją M. Kraussa. Chirurgia plastyczna jest zatem dziedziną, której zadaniem jest nie tyle poprawianie urody, co leczenie wszelkich wad powstałych w wyniku urazów lub chorób lub będących wynikiem wad wrodzonych. Powołując się na przykłady, mogą to być przeszczepy skóry po oparzeniach lub rekonstrukcje niektórych części ciała, które są zniekształcone i które dość często uniemożliwiają pacjentom podstawowe funkcjonowanie.

Chirurgia kosmetyczna, chirurgia estetyczna

Chirurgia kosmetyczna jest działem chirurgii plastycznej. Jej zadaniem jest chirurgiczna korekcja tych części ciała, które odbiegają od przyjętych norm anatomicznych lub estetycznych oraz usuwanie widocznych skutków starzenia się. Zadaniem chirurgii kosmetycznej jest zatem poprawa estetyczna i wizualna twarzy i ciała. Chirurgia estetyczna rozwinęła się wraz z potrzebami pacjentów. Obecnie żyjemy znacznie dłużej niż jeszcze 100 lat temu. Rozwój medycyny, powszechna higienizacja, wyeliminowanie wielu chorób zakaźnych spowodowało, że dłużej cieszymy się zdrowiem i energią. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że chcemy dłużej wyglądać młodo i atrakcyjnie. Podążanie za lepszym wyglądem jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Nawet kościół katolicki, który przez wieki potępiał upiększanie, dopatrując się w nim grzechu, od ponad 60 lat odszedł od tak kategorycznego podejścia, podkreślając jednocześnie, że piękno ciała jest dobrem i oznaką zdrowia.

Kwestie etyczne

Chirurgia kosmetyczna do tej pory stanowi pole do wielu dyskusji, ponieważ wciąż nie jest zagadnieniem i praktyką neutralną z moralnego punktu widzenia. Chirurgia estetyczna wprowadza zmianę w myśleniu o medycynie, jako wyłącznie sztuce leczenia. Jest praktyką dość „nieostrą”, ponieważ możemy oczywiście mówić o „uzdrawianiu duszy poprzez poprawianie ciała”, jednak nie jest to leczenie lub uzdrawianie w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. To z kolei prowadzi do wniosków, że lekarz przestaje być lekarzem, a staje się „wykonawcą” zleceń pacjenta.

Drugim aspektem, budzącym najwięcej dyskusji jest „sakralizacja ciała”, która według przeciwników chirurgii kosmetycznej, prowadzi do uprzedmiotowienia ciała i zwiększenia znaczenia jego estetycznej oceny. I rzeczywiście, w ostatnich latach coraz częściej mówi się o pokazywaniu przez media nierealnych wzorców urody. Żyjemy w czasach, w których presja dobrego wyglądu jest większa niż kiedykolwiek. Pamiętajmy jednak, że pacjenci chirurgów plastyków przychodzą do gabinetu ze swoimi największymi kompleksami, które niejednokrotnie obniżają jakość ich życia. Niezależnie od czasów, osoby atrakcyjne wizualnie, zawsze postrzegane były jako szczęśliwsze. Nic dziwnego zatem, że i w tym aspekcie próbujemy poprawić coś, czego nie dostaliśmy od natury lub co zniszczył upływający czas.

Na podstawie:

http://www.medicalnews.ump.edu.pl/uploads/2007/2/182_2_76_2007.pdf

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt