Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
Znieczulenie ogólne - kilka informacji
3,178 Odsłon

Niektóre zabiegi, zarówno te z zakresu chirurgii ogólnej jak i plastycznej, wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego czyli tzw. „narkozy”. Wiele osób obawia się poddania takiemu znieczuleniu. Czy słusznie? Jak przygotować się do zabiegu przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym i jakie ryzyko za sobą niesie?

Czym jest znieczulenie ogólne?

Jest to to stan w który wprowadzany jest pacjent przed zabiegiem chirurgicznym. Pacjent poddany znieczuleniu ogólnemu wprowadzany jest w stan podobny do bardzo głębokiego snu. Świadomość jest „wyłączona” dlatego pacjent nie odczuwa bólu podczas wykonywanie zabiegu. Tego rodzaju znieczulenie może wykonać tylko lekarz anestezjolog, który dostosowuje mieszankę leków do indywidualnych cech pacjenta. Przed zabiegiem lekarz informuje o tym jakiego rodzaju znieczulenie będzie stosował i przekazuje wszystkie wskazania dotyczące przygotowania do zabiegu. W czasie rozmowy z lekarzem należy przekazać wszystkie znaczące dane dotyczące stanu zdrowia, ewentualnych alergii i przyjmowanych leków. Najczęściej przed zabiegiem pacjent musi wykonać dodatkowe badania.

Przygotowanie do znieczulenia

operation-blade-1-1550186– pacjent powinien być „na czczo” lub przynajmniej nie powinien nic jeść ani pić na 6 godzin przed zabiegiem

– nie wolno spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny przed zabiegiem ani palić papierosów. Optymalnie byłoby, gdyby pacjent zrezygnował z używek na 3 tygodnie przed zabiegiem.

– podczas zabiegu pacjent nie może mieć żadnej biżuterii, a także protez zębowych, szkieł kontaktowych i aparatów słuchowych.

– makijaż oraz lakier do paznokci powinien być całkowicie usunięty.

Przed i w trakcie zabiegu

Przed wprowadzeniem pacjenta w stan znieczulenia ogólnego, podawane są środki uspokajające czyli tzw. premedykacja. Zastosowanie tego rodzaju zabiegu, nie tylko powoduje uspokojenie pacjenta, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności po operacji i odczuwanego bólu. Podczas zabiegu monitorowane są czynności życiowe pacjenta m.in. ciśnienie krwi i rytm serca. Oprócz mieszanki leków podawane są także płyny i leki zapobiegające odwodnieniu pacjenta.

Samopoczucie i ewentualne powikłania po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego

Do najczęściej występujących objawów po wybudzeniu pacjenta należą:

nebulizer-mask-1316917-1279x852(1)– ból gardła – podczas zabiegu do gardła wprowadzane są specjalne rurki udrażniające drogi oddechowe. Po wyjęciu ich może wystąpić ból. To samo dotyczy ust i zębów, co uzależnione jest od stanu uzębienia i indywidualnych cech anatomicznych.

– nudności i wymioty – niektóre leki zastosowane podczas znieczulenia ogólnego mogą powodować nudności i wymioty utrzymujące się od kilku godzin do kilku dni po zabiegu.

– ból głowy – przyczyn może być wiele, np. czasowe odwodnienie organizmu lub sam rodzaj operacji

– problemy z oddawaniem moczu – dotyczy niektórych operacji

Ponadto mogą pojawić się okresowe problemy z pamięcią, zasinienia w miejscu wkłucia lub świąd spowodowany reakcją alergiczną nie niektóre leki. Wszystkie wyżej opisane objawy są czasowe i łagodzone środkami przeciwbólowymi lub lekami.

Przed poddaniem się znieczuleniu ogólnemu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i poinformować go jeśli tylko wskazania z jakiegoś powodu nie były przestrzegane. W niektórych wypadkach lekarz może opóźnić wykonanie zabiegu ze względu na infekcję, nieunormowany poziom glukozy czy problemy z ciśnieniem krwi. Minimalizuje to ryzyko powikłań. Trzeba pamiętać o tym, że przez cały okres zabiegu lekarz monitoruje stan pacjenta i pilnuje aby zabieg przebiegł bezboleśnie a samopoczucie po operacji było możliwie najlepsze. Dzisiejsze metody są dużo bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pacjent wybudza się szybko a ryzyko powikłań jest mniejsze.

Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt