Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
873 Odsłon

Sklepienie nosa jest w ⅓ zbudowane z elementów kostnych, leżących pod pokrywą skórną. W zależności od defektu nosa oraz spodziewanym efekcie po zabiegu chirurgicznym lekarz może zalecić ingerencję nie tylko w tkankę chrzęstną, ale również w kostną. Daje to większe możliwości plastyki oraz zmiany kształtu nosa, zarówno ze względów medycznych, jak i estetycznych. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest osteotomia oraz kiedy się ją stosuje.  

Korekta nosa z osteotomią – czym jest i jakie są efekty?

Osteotomia jest bezpiecznym zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Podczas operacji dochodzi do łamania tkanki kostnej budującej nos i ewentualnego wycięcia jej nadmiernej ilości, aby następnie poprawnie wymodelować kości, do pożądanego kształtu nosa. Zabieg wykonuje lekarz chirurg za pomocą specjalistycznych narzędzi. 

W zależności od oczekiwanych efektów oraz od stanu wyjściowego może okazać się, że operacja może odbyć się przez dostęp przez otwory i przegrodę nosową, dzięki czemu blizny nie są widoczne z zewnątrz. W przypadku całościowej korekty lekarz przeprowadza operację otwartą nosa, aby jeszcze precyzyjniej wymodelować pożądany kształt nosa. Efekty są spektakularne i trwałe. Nie ma konieczności powtarzania zabiegu, jednak ze względu na dużą ingerencję w struktury nosa na ostateczny rezultat trzeba poczekać nawet do dwunastu miesięcy, aż wszystkie tkanki poprawie się zrosną. 

Wskazania do osteotomii nosa

Wiele osób błędnie uważa, że korekcję nosa z osteotomią, czyli ingerencją w tkankę kostną, przeprowadza się wyłącznie ze względów estetycznych. Choć oczywiście, jest to często jeden z powodów, to większość pacjentów decyduje się na operację w związku z problemami zdrowotnymi. Skrzywiona przegroda nosowa lub inne deformacje kształtu nosa w przypadku pacjentów po urazach mogą negatywnie wpływać na oddychanie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Osteotomia pomaga skutecznie i trwale rozwiązać ten doskwierający problem. 

Plastykę nosa zaleca się w szczególności osobom, których nos wymaga modyfikacji w obrębie za szerokiej nasady, przy występowaniu zgarbień czy szerokiej podstawy nosa. Często negatywnie wpływają one na samoocenę pacjentów, powodując inne konsekwencje. Osteotomia, jako zabieg totalnej korekty nosa, jest także odpowiednim wyborem dla tych, którzy oczekują dużej manipulacji w obrębie tkanek. Aby umożliwić sprawne przejście okresu rekonwalescencji, należy bezwzględnie stosować się do przed- oraz pooperacyjnych zaleceń lekarza prowadzącego. 

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt