Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
683 Odsłon

Lipomastia to dla wielu mężczyzn bardzo wstydliwy problem. Jest to efekt nadmiernego przerostu tkanki tłuszczowej przy męskich sutkach. Dolegliwość często powoduje kompleksy. Nie powinno się jej bagatelizować, ponieważ może być oznaką współistniejących chorób i przypadłości. W artykule przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje dotyczące lipomastii u mężczyzn – jej objawy, a także skuteczne metody leczenia. Przy obecnym stopniu zaawansowania chirurgii plastycznej można zmniejszyć przerośnięte tkanki tłuszczowe, przywracając klatce piersiowej naturalną budowę. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym objawia się lipomastia?

Warto na samym początku podkreślić, że lipomastia dotyka przede wszystkim mężczyzn cierpiących na nadwagę oraz tych, którzy stosunkowo szybko zrzucili znaczną ilość kilogramów. Trzeba pamiętać, że wahania wagi nie są jedynym ani obowiązującym warunkiem do zagrożenia przerostem tkanki tłuszczowej w okolicy sutków. W efekcie męskie piersi stają się wyraźniejsze i powiększone. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn po 50. roku życia.

Liczne badania dowodzą, że lipomastia może też zależeć od niewłaściwej diety oraz braku aktywności fizycznej. Wówczas najczęściej przerost sutków jest wynikiem nie nadmiaru tkanki tłuszczowej, a jej nierównomierną dystrybucją. Niektórzy mylą lipomastię z ginekomastią – choć te przypadłości łączy ten sam efekt powiększenia męskich piersi, to mają one zupełnie inne podłoża. Ginekomastia jest dość złożonym schorzeniem i wynika z rozrostu tkanki gruczołowej. Jedną z najczęstszych przyczyn są zaburzenia w pracy układu hormonalnego. 

Metody leczenia lipomastii

U części osób lipomastia naturalnie przechodzi po pozbyciu się zbędnych kilogramów. U zdecydowanej większości mężczyzn, którzy chcieliby cieszyć się znowu zadbaną, dobrze zbudowaną sylwetką, nie obejdzie się bez zabiegu chirurgicznego, korygującego kształt i wielkość sutków. Kluczowa jest w tym przypadku diagnoza. Specjalista pomoże odróżnić ginekomastię od lipomastii i zaproponuje adekwatne leczenie. Oprócz zmiany trybu życia obejmującej regularne treningi odpowiednio zbilansowaną dietę lekarz powinien doradzić także liposukcję. To obecnie najskuteczniejszy sposób zmniejszenia przerostu sutków w wyniku przerostu tkanki tłuszczowej. Lekarz chirurg mechanicznie usuwa nadmierny tłuszcz. Te metoda wymaga zazwyczaj znieczulenia ogólnego oraz krótkiego pobytu w klinice, jednak nie powoduje uszkodzenia naczyń, tkanek czy okolicznych nerwów. Niektóre placówki oferują już nowoczesną technikę liposukcji wykorzystującej infradźwięki lub wyspecjalizowane lasery, które oddzielają tkankę tłuszczową. 

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt