Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Komórki macierzyste to bardzo „chwytliwy” w ostatnim czasie temat. Wykorzystywane są w medycynie do leczenia wielu chorób, w medycynie estetycznej oraz w kosmetologii. Czym są komórki macierzyste i jakie znaczenie mogą mieć w odmładzaniu i regeneracji skóry?

Czym są komórki macierzyste?

Są to komórki, które mają potencjalnie zdolność do nieograniczonej liczy podziałów oraz różnicowania się w komórki innych typów. Odpowiadają za rozwój oraz regenerację każdego organizmu. Rozwój medycyny oraz, ogólnie rzecz ujmując, postęp technologiczny, pozwala obecnie na wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu wielu chorób, a także w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. W medycynie klasycznej, dzięki komórkom macierzystym leczy się choroby krwi, nowotwory i choroby metaboliczne np. białaczki lub wrodzone choroby układu odpornościowego. Choć jest to dopiero raczkująca dziedzina medycyny, już wiadomo o tej metodzie coraz więcej i wydaje się być rewolucją w leczeniu wielu chorób.

Skąd pozyskuje się komórki macierzyste?

Źródłem komórek macierzystych są organizmy wielokomórkowe takie jak rośliny, zwierzęta, owoce oraz ludzie. W kosmetyce nie można wykorzystywać ludzkich komórek macierzystych dlatego tez stosuje się ekstrakty z komórek roślinnych. W medycynie klasycznej i estetycznej wykorzystuje się ludzkie komórki macierzyste pobierane najczęściej z krwi pępowinowej lub szpiku kostnego.

Jak powinny działać kosmetyki z komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste można podzielić ze względu na zdolność do różnicowania się:

  • Komórki totipotentne – czy takie, które, które mogą przekształcić się w każda komórkę organizmu.
  • Komórki pluripototentne – czyli takie, które mogą przekształcić się w każda komórkę za wyjątkiem komórek struktur pozazarodkowych.
  • Komórki multipotentne – mogące dać początek różnym typom komórek.
  • Komórki unipotentne – które różnicują się tylko do jednego typu komórek.

Komórki macierzyste wykorzystywane do produkcji kosmetyków występują wyłącznie w postaci ekstraktów, bo nie jest możliwe użycie żywych komórek macierzystych ze względu na bardzo rygorystyczne warunki przechowywania takich jak np. temperatura lub sterylność. Ekstrakty zawarte w kosmetykach mają za zadanie stymulowanie ludzkich komórek do podziałów i regeneracji, pobudzanie do wytwarzania kolagenu. Rośliny wykorzystywane do pozyskiwania ekstraktów z komórek macierzystych nie są dobrane przypadkowo. Najczęściej są to organizmy, które wytworzyły w sobie ogromne zdolności do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych np. drzewo arganowe, szarotka alpejska, winogrona lub jabłoń. Ekstrakty zawarte w kosmetykach powinny być skuteczne i działać na polu wzrostu gęstości skóry, wygładzenia naskórka, zwiększania zdolności do regeneracji, wzmocnienia mieszków włosowych oraz pobudzenia do wytwarzania kolagenu i elastyny.

Komórki macierzyste w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej

W tych dziedzinach mamy do czynienia dopiero z początkami wykorzystania komórek macierzystych, jednak dynamiczny rozwój badań być może w przyszłości całkowicie zmienić oblicze chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Już dziś stosuje się komórki macierzyste pacjenta pobierane najczęściej z tkanki tłuszczowej. Dzięki właściwej iniekcji już dziś możemy znacznie zmienić wygląd blizn, wygładzić zmarszczki lub przyspieszyć proces gojenia. Metoda ta ma wiele zalet np. minimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii, ponieważ komórki pobierane są od pacjenta. Na efekty zwykle tez trzeba poczekać kilka miesięcy, szczególnie jeśli chodzi np. redukcję blizn.

Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie klasycznej, regeneracyjnej czy w kosmetologii ma jeszcze dość krótką historię. Jednak już dziś wyraźnie widać, że dalsze badania nad ich działaniem i wykorzystaniem mogą w znaczny sposób poprawić nie tylko wyleczalność wielu poważnych chorób, ale stać się zupełnie nową drogą w doskonaleniu wyglądu.

źródła:

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt