Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Poddanie się operacji plastycznej zawsze wiąże się z poczynieniem pewnym planów. Naturalną konsekwencją interwencji chirurgicznej jest okres gojenia się ran, ustępowania obrzęków i ogólnie – rekonwalescencja. Nie ma możliwości uniknięcia tego etapu i trzeba przyjąć, że każdemu pacjentowi ten czas będzie niezbędny. Większość pacjentów jeszcze przed operacją, próbuje zebrać większą ilość informacji o procesie odzyskiwania pełnej sprawności i powrocie do normalnej aktywności. Co możesz zrobić dla siebie i jak przyspieszyć rekonwalescencję po operacji plastycznej?

Z pewnością nie powinnaś próbować w sposób bezmyślny go przyspieszać. Po operacji, ciąży na Tobie obowiązek odpoczynku i wykorzystaj ten czas jak najlepiej, z korzyścią dla swojego ciała i dla swojej psychiki. Określony okres dobrego traktowania siebie jest Ci niezbędny właśnie po to, aby nie zaburzyć procesu rekonwalescencji, nie doprowadzić do niepożądanych powikłań i jak najszybciej cieszyć się efektami.

#1 Odpoczynek i spokój

Po operacji, zarówno Twoje ciało jak i głowa potrzebują odpoczynku. Jest to czas w którym z pewnością będziesz odczuwać dyskomfort, a czasem także umiarkowany ból. Doświadczony chirurg plastyk przygotuje Cię na ten czas. To bardzo ważne, aby w tym czasie zapewnić sobie najlepsze warunki do odpoczynku i być przygotowanym także na emocjonalne zawirowania. Pacjenci po powrocie do domu, mają różne odczucia. Czasem pojawia się radość, czasem także może towarzyszyć nam lęk, nerwowość lub kwestionowanie swojej decyzji. To zupełnie normalne, ponieważ operacja zawsze wiąże się z emocjami, zarówno przed jak i po samym zabiegu. W tym czasie, należy nie tylko odpoczywać zgodnie ze wskazaniami, ale także korzystać ze wsparcia rodziny i przyjaciół. Czeka Cię kilka dni dyskomfortu zarówno fizycznego jak i psychicznego. W tym czasie przypominaj sobie swoją wcześniejszą motywację i pamiętaj o tym, że ten stan potrwa bardzo krótko. Przy tym wszystkim nie próbuj przyspieszać całego procesu i nie staraj się na siłę wykonywać czynności, których nie powinnaś.

#2 Dieta

Odżywianie w dużym stopniu determinuje jakość naszego życia. Jeśli zjadamy na co dzień w pośpiechu, nie dbając o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, to często odbija się to naszej sylwetce i samopoczuciu. Czas po operacji to okres, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na to co znajduje się na naszym talerzu. Witaminy i składniki odżywcze przyspieszają proces odzyskiwania zdrowia. Przed operacją, porozmawiaj o diecie ze swoim chirurgiem plastykiem. Zbilansowana, zdrowa dieta pomoże Ci szybko odzyskać siły. Zadbaj o to, aby na Twoim talerzu znalazły się warzywa, ryby, chude mięso, nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Z pewnością nie jest to czas na ograniczanie jedzenia i dietę odchudzającą. W tym szczególnym momencie, pacjent powinien skupić się przede wszystkim na zdrowiu. Kluczowe witaminy w tym czasie to witamina C, E, A oraz składniki takie jak żelazo i cynk. Możesz porozmawiać także z chirurgiem plastykiem o wprowadzeniu suplementów diety, jednak nigdy nie rób tego bez konsultacji. Niektóre suplementy, mogą wręcz negatywnie wpływać na proces rekonwalescencji.

#Rany i blizny – właściwe traktowanie

Blizny są efektem biologicznej naprawy skóry i naturalną konsekwencją urazu lub operacji. Właściwie zabliźniona rana po zabiegu powinna być płaska i bardzo mało widoczna. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, a pacjent nie ma tendencji do powstawania bliznowców, po kilku miesiącach blizny osiągają swój ostateczny kształt. Pierwszy okres po operacji jest niezwykle istotny dla wyglądu blizn. Aby nie wdała się infekcja, blizny muszą być w odpowiedni sposób pielęgnowane, a o szczegółach z pewnością poinformuje Cię lekarz chirurg. Równie ważne jest unikanie gwałtownych ruchów, podnoszenia ciężkich przedmiotów zwłaszcza wtedy, gdy operacja dotyczyła piersi, brzucha lub ramion. W przypadku operacji na twarz, także należy zachować ostrożność i unikać np. pochylania głowy w dół. Gojenie się ran może zostać łatwo zaburzone poprzez nawet niewielkie uderzenie się, dlatego szczególnie w pierwszym okresie należy zachować bardzo dużą ostrożność.

Przede wszystkim, nie lekceważ wskazań chirurga plastyka. To on od początku do końca rekonwalescencji powinien być Twoim przewodnikiem. Jeśli będzie stosować się do zaleceń, prawdopodobnie szybciej powrócisz do codziennej aktywności.

źródło:

https://plasticsurgeons.com.au/can-i-speed-up-my-surgery-recovery/

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt