Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
świętowanie i odpoczywanie
998 Odsłon

Święta Bożego Narodzenia są trwałym elementem naszej kultury. Oblicze świętowania nieco zmieniło się w ostatnich latach, jednak wciąż dla większości z nas powinien być to czas radości, spędzony w gronie rodzinnym. No właśnie. „Powinien” wydaje się być tu słowem kluczowym. W końcu często okazuje się, że po świętach, choć czasie wolnym od pracy, jesteśmy bardziej zmęczeni niż przed. Z czego to wynika i jak tego uniknąć podczas nadchodzących świąt?

Zmęczenie poświąteczne, czyli sami sobie TO robimy

Przygotowania do świąt zaczynają się już z początkiem grudnia. Już wtedy zaczynamy rozglądać się za prezentami dla najbliższych. W kolejnych dniach czekają nas kolejne wyzwania: zakupy spożywcze, kupno choinki, ozdób, przygotowania w kuchni, ubranie choinki sprzątanie i z pewnością wiele innych czynności, który każdy musi wykonać indywidualnie. Dodatkowo, nie jest to to czas wolny od pracy. Czas przedświąteczny najczęściej spędzamy w biegu. Szczególnie te osoby, które zapraszają bliskich na wigilię lub w Święta do siebie mają sporo na głowie.

W czasie Świąt dochodzą inne czynniki, które powodują, że po wszystkim jesteśmy zmęczeni. Spotkania z bliskimi nie zawsze należą do przyjemnych i zdarza się, że świąteczny stół zamienia się w miejsce wzajemnych oskarżeń i pretensji. Ponadto, ilość jedzenia, którą najczęściej zjadamy, znacznie przewyższa codzienne dawki kalorii. To wszystko sprawia, że po świętach często czujemy się zmęczeni zarówno psychicznie jak i fizycznie, a czas który powinien być wypełniony radością, okazuje się nie do końca taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Czy tego wszystkiego można uniknąć, zwłaszcza gdy nasz rodzina ma względem nas i świąt konkretne oczekiwania?

Jak świętować i odpocząć?

Święta nie muszą być męczącym czasem. Jeśli odpowiednio przygotujesz się mentalnie, nieco odpuścisz i odpowiednio zorganizujesz, to naprawdę odpoczniesz, a po Nowym Roku wrócisz do pracy z nową energią.

Podziel obowiązki

Kobiety dość często biorą zbyt wiele na siebie. Chcą być jednocześnie doskonałymi pracownikami, idealnymi matkami i perfekcyjnymi paniami domu. Niestety, najczęściej jedno musi ucierpieć, aby drugie było zrobione idealnie. Jako kobieta musisz sobie uświadomić, że branie wszystkiego na siebie, zwłaszcza w czasie świąt, nie jest dobrym pomysłem. Podziel obowiązki pomiędzy członków swojej rodziny. Jeśli dzieci są na tyle duże, że mogą pomóc, daj im jakieś zadanie i zaufaj, a z pewnością dużo Ci pomogą. Mąż lub partner także z pewnością poradzi sobie z powierzonymi zadaniami. Jeśli zapraszasz na święta swoich bliskich, poproś ich o przygotowanie jednej potrawy. Jeśli każdy przyniesie coś od siebie, stół będzie pełen pyszności i będzie to zasługa Was wszystkich.

Nie przejadaj się

Choć łatwo się mówi, a trudniej realizuje, warto nieco powstrzymać się przed pochłanianiem wszystkich świątecznych smakołyków. Przepełniony żołądek daje uczucie ciężkości i zmęczenia, a maraton przejadania się często trwa kilka dni. Jeśli trochę spróbujesz się powstrzymać, Twoje samopoczucie będzie znacznie lepsze, a sylwetka pozwoli na założenie ulubionej sylwestrowej kreacji. Jeśli już zdarzy Ci się zjeść za dużo, namów rodzinę na spacer. Nabierzesz w ten sposób nieco energii.

Zrób coś… innego

Jeśli jednego roku odpuścisz sobie spędzanie świąt w tradycyjny sposób, Twoja rodzina z pewnością się nie obrazi. Zrób w tym czasie coś, co sprawi przyjemność Tobie a może także Twoim najbliższym bliskim. Takim sposobem na spędzanie świątecznego czasu może być podróż w ciepłe kraje lub spędzenie świąt w zacisznym miejscu. Odcięcie się od świątecznej gorączki, zrobienie czegoś dla siebie i spędzenie tego czasu w sposób radosny i inny niż do tej pory może sprawić, że z tęsknotą pomyślisz o tradycyjnych świętach i w przyszłym roku będziesz się nimi cieszyć jak nigdy dotąd.

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt