Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
4,584 Odsłon

Zabieg powiększenia piersi wiąże się, w porównaniu do innych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, z uporczywą i dość długą rekonwalescencją. Kobiety decydujące się na zabieg, chcą wrócić do pełnej sprawności w możliwie najkrótszym czasie. Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji powiększenia piersi i jakie działania podjąć, aby niepotrzebnie się nie przedłużyła?

Tuż po zabiegu

Każdy człowiek ma indywidualne predyspozycje do gojenia się ran, a każdy organizm w innym czasie dochodzi do siebie. Trudno jednoznacznie określić pacjentce, jak długo będzie odczuwała dyskomfort lub będzie musiała liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przez pierwsza dobę po zabiegu powiększenia piersi, kobieta zwykle pozostaje w klinice pod okiem lekarzy. W kolejnych dniach po zabiegu, kobiety często odczuwają dyskomfort oraz ograniczenia w zakresie ruchu. Pacjentki najczęściej maja problem np. z podnoszeniem rąk, co wiąże się z utrudnieniami podczas ubierania się lub mycia głowy. Ból pooperacyjny, uśmierzany środkami przeciwbólowymi przepisanymi przez lekarza, zwykle utrzymuje się przez 1 do 2 tygodni po zabiegu, choć jest to oczywiście sprawa indywidualna. Przez cały okres rekonwalescencji, pacjentka powinna uważnie obserwować swoje ciało i w razie wątpliwości pytać lekarza o zaobserwowane objawy. Trzeba pamiętać jednak, że ból po operacji jest w większości przypadków naturalnym efektem zabiegu i zwykle nie wiąże się z powikłaniami pooperacyjnymi.

Blizny pooperacyjne

Widoczność blizn pooperacyjnych, to dla wielu kobiet sprawa bardzo istotna. Dzisiejsze możliwości chirurgii plastyczne nie pozostawiają blizn w widocznych miejscach. Kwestia gojenia się, to sprawa indywidualna, jednak proces bliznowacenia jest z reguły dość długim procesem trwający czasem nawet kilkanaście miesięcy. Przez kilka pierwszych miesięcy blizna może być zaróżowiona. W czasie bliznowacenia, po konsultacji z lekarzem można stosować różne kremy z kolagenem, które przyspieszą cały proces.

Aktywność fizyczna po zabiegu

Wszystkie amatorki wyczerpujących treningów i ćwiczeń siłowych, niestety będą musiały na jakiś czas z nich zrezygnować. Możliwości powrotu do ćwiczeń przez pierwsze tygodnie są nie tylko niewskazane, ale często też zwyczajnie niemożliwe. Powrót do aktywności sprzed zabiegu jest kolejny raz sprawa indywidualną, ale przerwa nierzadko powinna trwać nawet kilka tygodni. Wiele zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i przebiegu rekonwalescencji. Ważne, aby wszelkie plany związane z ćwiczeniami skonsultować z lekarzem. Prowadzenie samochodu jest możliwe dopiero po odstawieniu środków przeciwbólowych, bo te obniżają zdolność koncentracji.

Czas dochodzenia do siebie jest indywidualny, jednak niezależnie od zdolności regeneracji organizmu należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza i zwyczajnie dbać o siebie. Istotne jest także niedopuszczanie do infekcji i przeziębień, ponieważ każdy, nawet najmniejszy objaw chorobowy, może opóźnić proces szybkiego powrotu do sprawności sprzed wykonania zabiegu.

Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt