Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
jak dojść do siebie po operacji powiększenia piersi
503 Odsłon

Wymarzony zabieg powiększania piersi doszedł do skutku. Z pewnością był długo wyczekiwany i  odpowiednio przemyślany. Czekałyśmy na dzień, w którym trafimy do kliniki. Z niemałym stresem oraz pewnym zdenerwowaniem wjechałyśmy na salę operacyjną. Chirurg przeprowadził zabieg, a my po dniu obserwacji wychodzimy do domu. Dla wielu z nas to powód do ulgi oraz zadowolenia, ale jednocześnie czas, który nie jest zupełnie wolny od obaw. Z pewnością każda z nas chce jak najszybciej wrócić do domowych obowiązków oraz codziennych aktywności. Jak szybko dojść do siebie po zabiegu? Co robić, a czego unikać?

Po pierwsze – daj sobie czas

Dzisiejsze czasy wymagają od nas wszystkich bycia cały czas w ruchu. Stresująca praca oraz obowiązki domowe nie przestają istnieć tylko dlatego, że poddałyśmy się zabiegowi powiększania piersi. W okresie okołooperacyjnym warto udać się na urlop bądź też skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli nie jest to możliwe, powinnyśmy w miarę możliwości wykorzystywać pracę zdalną. Pozwoli to na zmniejszenie liczby przejazdów, a także zaoszczędzi nam czasu. Pamiętaj, że nikomu nie musisz nic udowadniać, a każda kobieta potrzebuje różnej ilości czasu na rekonwalescencję.

jak dojść do siebie po operacji powiększenia piersi

Po drugie – zadbaj o miejsce, w którym chirurg naciął skórę

Chirurdzy dbają o to, aby miejsce operowane było możliwie czyste. Podczas operacji noszą maseczki, a przed nią dokładnie myją oraz dezynfekują ręce, na które zakładają specjalne, sterylne rękawiczki.  Mimo to zakażenia miejsca operowanego należą do najczęstszych zakażeń w chirurgii. Nie inaczej jest w przypadku chirurgii plastycznej. Wynika to z faktu, że poprzez nacięcie skóry przerywamy jej ciągłość, a tym samym otwieramy drogę różnego rodzaju patogenom. Zakażenia miejsca operowanego mogą wywołać nie tylko reakcję miejscową i lokalne zapalenie, które wiąże się z gorszym gojeniem się rany oraz wyższym ryzykiem powstania widocznej blizny. W rzadkich przypadkach mogą prowadzić nawet do ogólnoustrojowej infekcji. Aby zapobiegać infekcjom miejsca operowanego należy o nie odpowiednio dbać i przestrzegać zaleceń chirurga. Obecnie zalecamy pacjentkom stosowanie delikatnych środków antyseptycznych, które są powszechnie dostępne w aptekach. Należy również zaznaczyć, że środki domowej roboty, używane przez nasze mamy i babcie, które powstają na bazie wody utlenionej są niezalecane. Woda utleniona podrażnia gojącą się tkankę oraz może prowadzić do lokalnej martwicy. Nie są zalecane również środki na bazie alkoholu, ponieważ ten podrażnia miejsce operowane. Nie wolno brać antybiotyków na własną rękę. Dotychczasowe badania naukowe jednoznacznie wykazały, że nie przyspieszają one gojenia się rany oraz nie zapobiegają ewentualnemu, późniejszemu zakażeniu.

Po trzecie – zadbaj o siebie

Bóle pooperacyjne są częstym problemem występującym w chirurgii. Lekarz chirurgii zaleci Pani stosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych oraz – jeżeli to konieczne – wystawi Pani na nie receptę. Powszechnie są stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, ketoprofen czy diklofenak. Mają one, oprócz składowej przeciwbólowej, komponentę przeciwzapalną oraz przeciwgorączkową. Oprócz stosowania leków przeciwbólowych należy również pamiętać o lekkim wysiłku fizycznym takim jak krótki spacer. Zauważono, że szybka aktywizacja prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Równocześnie niezalecane obecnie jest długie przebywanie w łóżku. Choć takie rekomendacje mogą wydawać się bezpodstawne, to mają one swoje uzasadnienie. Dla przykładu, pacjentki leżące częściej mają przejściowe problemy z oddychaniem. Tym samym warto odbywać krótkie spacery po naszym mieszkaniu. Niestety należy zaznaczyć również, że duży wysiłek fizyczny taki jak basen czy siłownia są bezwzględnie przeciwwskazane w pierwszych tygodniach po zabiegu.

jak dojść do siebie po operacji powiększenia piersi

Po czwarte – w przypadku niepokojących objawów zgłoś się do lekarza

Za początkowy proces gojenia się ran odpowiada reakcja zapalna. Niewielki obrzęk oraz niezbyt nasilone zaczerwienienie rany są tym samym zupełnie naturalne. Niemniej w przypadku wystąpienia takich objawów jak:

– ropny wyciek z rany

– nasilający się ból rany

– uczucie rozpierania rany

– rozejście się szwów

– gorączka

– trudności w oddychaniu

– duszność i kaszel 

Należy zgłosić się do lekarza. Zbada on Panią oraz zadecyduje o wprowadzeniu ewentualnej antybiotykoterapii bądź oczyści ranę.

Autor tekstu: Krzysztof / student medycyny, bloger

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt