Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Abdominoplastyka lub plastyka brzucha zawsze była popularną procedurą, ale w najnowszej historii zaobserwowano ogromny wzrost liczby wykonywanych zabiegów, a popyt stale rośnie. Jednym z najszybciej rosnących powodów, dla których młode kobiety decydują się na operację, jest odzyskanie sylwetki sprzed ciąży. Dla wielu kobiet dieta i ćwiczenia fizyczne po prostu nie wystarczają, aby poradzić sobie z problemami nadmiernej skóry i rozdartych mięśni brzucha, które następują po ciąży.

Ciąża a wygląd brzucha

Poród jest jednym z najwspanialszych przeżyć w życiu, ale ma swoją cenę. Wiele kobiet odczuwa pewne zwiotczenie w dolnej części brzucha po porodzie. Niestety żadna ilość ćwiczeń i diety nie sprawi, że ta torebka całkowicie zniknie. Wynika to często z dwóch różnych czynników. Po pierwsze, duża część dotkniętego obszaru to nadmiar skóry, która nie ma gdzie się przemieścić. Drugi, większy problem, znany jest jako diastasis recti.

Diastasis recti odnosi się do sytuacji, gdy prawa i lewa połowa mięśni brzucha („sześciopak”) rozchodzą się. Tkanka łącząca dwie połówki mięśni brzucha zaczyna się rozciągać, gdy dziecko rośnie, a macica rozszerza się, dociskając do ściany brzucha. Hormony ciążowe przyczyniają się do przerzedzania tej tkanki, czyniąc ją bardziej miękką i elastyczną. Niewielkie poszerzenie wzdłuż linii środkowej jest normalne i spodziewane we wszystkich ciążach, ale problem stanowi większa odległość niż około 2 centymetrów. Diastasis recti może wystąpić w dowolnym momencie w drugiej połowie ciąży, ale najczęściej występuje po porodzie. Wynika to z tego, że ściana brzucha zwalnia, a cieńsza tkanka linii środkowej nie jest już w stanie utrzymać tułowia i narządów wewnętrznych. Powoduje to pojawienie się uciążliwego brzuszka.

Abdominoplastka: jak może pomóc po ciąży?

W tradycyjnej lub pełnej adbominoplastyce wykonuje się poziome nacięcie między kością łonową a pępkiem. Nacięcie to może różnić się rozmiarem od kilku cali do całej długości brzucha, w zależności od anatomii i potrzeb. Następnie skóra jest odciągana, nadmiar tłuszczu jest usuwany, a mięśnie brzucha są naprawiane (w razie potrzeby). Później skóra jest ściągana, tworzony jest nowy pępek, a nadmiar skóry jest usuwany. Rezultatem jest ciasny brzuch bez zwiotczenia. Blizna jest niska i łatwo ją ukryć za pomocą bielizny lub kostiumów kąpielowych. W przypadku kobiet, które mają poród cesarski, nacięcie można wykonać w tym samym miejscu, aby była tylko jedna, niska blizna.

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt