Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
430 Odsłon

Choć niechętnie się o tym mówi, ginekomastia – czyli rozrost gruczołów piersiowych u mężczyzn – to dość często występujący problem. Kluczowa jest prawidłowa diagnoza, która umożliwia skuteczne leczenie. Wiele osób obawia się operacji. Na szczęście istnieją inne, nieinwazyjne metody, które mogą pomóc. Warto pamiętać, żeby wszystko odbywało się w konsultacji ze specjalistą. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze nieinwazyjne techniki leczenia ginekomastii bez operacji

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia jest przerostem gruczołów piersiowych u mężczyzn. Powodem może być patologiczny rozrost tkanki gruczołowej i/lub tłuszczowej o podłożu czysto fizjologicznym albo patologicznym. Ustalenie przyczyn jest możliwe po konsultacji z lekarzem oraz wykonaniu odpowiednich badań. Naturalnie przerost gruczołów może pojawić się u noworodków z powodu zbyt wysokiego stężenia estrogenów pochodzących jeszcze od matki – taki stan jednak naturalnie przechodzi po kilku tygodniach. Następnie w wieku nastoletnim na skutek wielu dynamicznych zmian w gospodarce hormonalnej, również często powiększają się okolice sutków. 

Fizjologiczna ginekomastia może dotknąć także starszych mężczyzn. W wyniku naturalnego zmniejszenia stężenia testosteronu może dojść do takich objawów. Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, taki stan utrzymuje się długo (powyżej roku), towarzyszą temu inne dolegliwości lub choroby, wówczas warto skonsultować się z endokrynologiem. Powiększenie piersi u mężczyzn może wynikać z rozrostu samej tkanki gruczołowej, ale także z okolicznej tkanki tłuszczowej (wówczas nazywamy to lipomastią). Często te patologiczne zjawiska występują razem. Choć czasem nie obejdzie się bez zabiegu, to warto spróbować od nieinwazyjnych metod, ponieważ ginekomastia bez operacji jest możliwa. Diagnoza umożliwia dobranie najlepszego sposobu leczenia, które rozwiąże tę wstydliwą przypadłość. 

Ginekomastia bez operacji – skuteczne zabiegi i metody

W przypadku ginekomastii tłuszczowej, czyli spowodowanej do przerostu tkanki tłuszczowej warto spróbować od zmiany diety oraz wprowadzeniu ćwiczeń fizycznych. Jedzenie powinno być lżejsze i odciążające wątrobę – zaburzenie pracy tego organu pośrednio wpływa na wzrost stężenia estrogenów, które są odpowiedzialne za powiększenie tkanki gruczołowej. Coraz częściej gabinety medycyny estetycznej oferują także nowoczesne rozwiązania, które bez użycia skalpela pomogą mniejszych rozmiar rozrośniętych męskich piersi. Są to różnego rodzaju laseroterapie, takie jak lipoliza laserowa, lipoliza falami radiowymi lub ultradźwiękami. Inną techniką jest kriolipoliza, w której redukcja objętości tłuszczu za pomocą zimna jest widoczna dopiero po 2-4 miesiącach po zabiegu. Nieinwazyjne metody pozwalają też na szybszą rekonwalescencję. 

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt