Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Jeszcze 5 lat temu myśl o modzie lat 90-tych przyprawiała większość o śmiech. Mamy rok 2016 i od co najmniej kilku miesięcy nie tylko wśród zagranicznych gwiazd, ale także na naszej rodzimej ulicy, możemy zaobserwować elementy mody sprzed dwóch dekad. Nagie brzuchy, spodnie typu mama jeans czy rozporki aż „do siedzenia” to tylko niektóre cechy charakterystyczne z tamtych lat.

Jest kilka elementów, które moda lat 90-tych pozostawiła na długi czas. Niektóre z nich zostało zapomnianych na wiele lat, aby w końcu o sobie przypomnieć w nieco unowocześnionej formie. Co to takiego?

Szerokie ramiona

Poduchy, poduszki, poduszeczki w za dużych żakietach. Takie cuda na szczęście można znaleźć już tylko w niektórych sklepach z odzieżą używaną. Poszerzanie ramion weszło do mody z powrotem w nieco innej odsłonie. Delikatne poduszki dodaje się do sukienek i dopasowanych żakietów. Taki trend może być idealny dla kobiet z figurą typu gruszka. Dobrze dopasowany wyrówna proporcje i nada figurze kształt klepsydry.

Naszyjnik typu obroża

Plastikowy lub wykonany z materiału naszyjnik okalający szyję. To był absolutny hit wśród młodzieży z lat 90-tych. Dziś takie naszyjniki wracają do łask w róznej formie, ale niewiele różnią się od tych sprzed 20 lat.

Jeansy typu boyfriend

Moda lat 90-tych [jeansy]
Moda lat 90-tych [jeansy]
Doskonale pamiętamy je z serialu Beverly Hills 90210. Spodnie z nieco wyższym stanem, szersze w udach i zwężane ku dołowi. Czasem ze stylowymi dziurami, a niekiedy z kolorowymi wszywkami. Spodnie właśnie w takiej formie wracają na ulicę. Dla dodatkowego efektu podróży w czasie można założyć jeansową katanę. Podwójny jeans to kolejny znak tamtych czasów.

Flanelowa koszula

Noszona do wszystkiego, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Przez ostatnie 15 lat zarezerwowana wyłącznie dla fachowców warsztatowych jako odzież robocza, dziś powraca jako element odzieży nie tylko wśród nastolatków, ale i wśród internetowych wyroczni mody.

Ogrodniczki

Najlepiej z jasnego jeansu o workowatym kroju. Czasem noszone ze spuszczoną górną częścią. W latach 90-tych niemal każda dziewczyna miała ogrodniczki, a jeśli nie – to o nich marzyła. Dziś ogrodniczki wracają do łask i to nie tylko w modzie ciążowej.

Odsłonięte brzuchy

Krótkie topy odsłaniające brzuch to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów mody lat 90-tych. Odsłonięte brzuchy coraz częściej widać na ulicach, szczególnie w letnie dni. Ten element jednak zarezerwowany jest wyłącznie dla młodych lub wysportowanych dziewczyn, z czego większość z nas zdaje sobie sprawę.

Karbowane włosy

Kiedyś efekt pokarbowania uzyskiwało się dzięki zaplataniu drobnych warkoczyków na noc. Dziś do dyspozycji mamy karbownice. Taka fryzura wraca do łask jednak w nieco skromniejszej formie niż jeszcze 20 lat temu.

Każdy okres w modzie przyniósł za sobą coś, co pozostawiło za sobą trwały ślad. Lata 90-te to szczególna kopalnia pomysłów i inspiracji do których się powraca i z pewnością będzie powracało jeszcze nie raz. Do innych charakterystycznych elementów mody lat 90tych zaliczyć można także trendy w makijażu np. używanie ciemniejszych konturówek do ust.

Znamienne są także spódnice z suwakami na całej długości oraz ortalionowe kurtki, obowiązkowo w wyraźnych kolorach. Lata 90-te, to dla wielu z nas okres młodości. Czasem warto nie tylko z nostalgią wspominać, ale i sięgać po modowe inspiracje z tamtych lat.

Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt