Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Operacja plastyczna piersi to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych na całym świecie. Kobiety nie tylko powiększają swoje piersi, ale także poddają się operacjom zmniejszania, rekonstrukcji, wyrównywania asymetrii lub podnoszenia. Zabiegi z każdym rokiem są coraz bezpieczniejsze i wiele kobiet decyduje się na niego, pomimo oczywistego dyskomfortu przez kilka tygodniu po poddaniu się operacji.

Decydując się na operację plastyczną, najczęściej mamy jakieś wyobrażenie swojego wyglądu po zabiegu oraz samopoczucia psychicznego. Zadaniem lekarza przed operacją, jest uświadomienie pacjentki o wszelkich możliwych powikłaniach i ewentualnym ryzyku oraz skonfrontowanie jej oczekiwań z rzeczywistością. A jak statystycznie wygląda to po zabiegu? Czy kobiety rzeczywiście spodziewają się znacznej poprawy jakości swojego życia na różnych polach po poddaniu się operacji? Czy są rozczarowane czy też wręcz przeciwnie?

Operacja plastyczna piersi a wzrost samooceny

Z pracy „Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty”, autorstwa Teresy Rzepy, Macieja Pastucha, Wilhelma Grzesiaka, Andrzeja Modrzejewskiego i Tymoteusza Leońskiego, dowiemy się, że wśród 1244 badanych amerykanek, które poddały się operacji plastycznej piersi aż 17,5% z nich, uważa poddanie się operacji plastycznej piersi za drugie, najważniejsze wydarzenie w życiu (zaraz po narodzinach dziecka). Badane kobiety, zarówno przed operacją (82,9%) jak i po operacji (91,2%) oceniały swoją jakość życia bardzo wysoko. Kobiety, które poddały się badaniu, zostały zapytane o zderzenie oczekiwań z rzeczywistością co najmniej rok po operacji. Okazało się, że większość badanych kobiet oczekiwała, że zmieni się ich wyobrażenie o sobie na bardziej pozytywne. Jak się okazuje, to oczekiwanie spełniło się niemal w całości, przy czym wypowiedzi ujęto w trzy klasy:

  • zmiana wewnętrzna – odpowiedzi takie jak „wyraźna poprawa samopoczucia”, „wzrost samooceny” lub „poczułam się wartościową kobietą”
  • zmiana w ujęciu społecznym – odpowiedzi takie jak „przestałam zazdrościć innym kobietom” lub „bez skrępowania rozbieram się na plaży”
  • „inne” – czyli zaszła pozytywna zmiana, jednak nie została skonkretyzowana.

Można zatem powiedzieć, że kobiety, które poddały się operacji plastycznej otrzymały wraz z „nowymi piersiami” także lepsze samopoczucie i pewność siebie.

Operacja plastyczna piersi a lepsza jakość życia seksualnego

W2012 roku, portal realself.com, przeprowadził sondaż dotyczący zależności pomiędzy operacją plastyczną piersi a zadowoleniem z życia seksualnego. Sondaż został przeprowadzony na grupie kobiet, które poddały się zabiegowi. Według danych z sondażu, aż 70% kobiet deklaruje poprawę życia seksualnego po operacji, a 61% ankietowanych wskazuje, że wzrosła także częstotliwość stosunków seksualnych. I tu redaktorki z portalu wiążą poprawę jakości życia seksualnego z poprawą samooceny i wzrostem poczucia atrakcyjności.

Dla wielu kobiet, piersi to symbol kobiecości. Wydaje się, że to właśnie dlatego przywiązujemy sporą wagę do wyglądu biustu. Nasze wyobrażenie o idealnych piersiach zmieniają się wraz ze medialnymi trendami oraz… wiekiem. Nie zmienia to faktu, że ładny biust daje większości kobiet poczucie atrakcyjności. Jeśli jest zbyt mały, duży, lub asymetryczny – może zaburzać wygląd sylwetki i odbierać pewność siebie. Nie dziwi więc, że operacje plastyczne piersi mają wymiar nie tylko wyłącznie estetyczny, ale także psychologiczny. Przecież podobny mechanizm działa np. w przypadku utraty zbędnych kilogramów – poprawa wyglądu sylwetki wiąże się z lepszym samopoczuciem i zwiększoną pewnością siebie. O ile decyzja o operacji plastycznej piersi jest uzasadniona i przemyślana – może przynieść tylko korzyści.

źródła:

https://www.realself.com/

http://www.lineacorporis.pl

RzEPA, T. E. R. E. S. A., et al. „Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty.”

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt