Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
963 Odsłon

Korekta kształtu nosa, nazywana profesjonalnie rihnoplastyką, to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wykonuje się go nie tylko ze względu na chęć zmiany wyglądu, ale przede wszystkim wśród pacjentów i pacjentek, którzy doświadczają trudności z oddychaniem lub ich nos uległ deformacji na skutek wypadku. W artykule przygotowaliśmy najważniejsze informacje na temat otwartej operacji nosa oraz zamkniętej operacji nosa. Wyjaśniamy, czym te metody różnią się od siebie oraz w jakich przypadkach są zalecane. 

Metody operacji nosa – charakterystyka

Rihnoplastyka ma na celu zmianę wyglądu nosa poprzez korekcję jego wielkości oraz położenia rozmaitych elementów chrzęstnych i szkieletowych, które budują szkielet nosa. W kwestii estetycznej pacjenci i pacjentki zazwyczaj skupiają się na zmianie kształtu i ułożenia czubka nosa lub zwężeniu szerokości nozdrzy. Istnieje jednak wiele wskazań medycznych do zabiegu rihnoplastyki takich jak krzywa przegroda nosowa. W takim przypadku zabieg może znacząco podnieść jakość życia pacjenta, poprawiając swobodne oddychanie. Wyróżniamy dwa rodzaje rihnoplastyki – otwartą i zamkniętą. Poniżej krótko omówiliśmy, czym się one charakteryzują. 

Technika otwarta

Zdecydowanie otwarta i zamknięta operacja nosa różnią się przede wszystkim dostępem chirurgicznym. Otwarta operacja nosa umożliwia chirurgowi precyzyjniejsze modelowanie kształtu struktur, a cały zabieg prowadzony jest pod kontrolą wzroku. Dzięki czemu daje ona dokładniejsze efekty i poleca się ją do bardziej złożonych zabiegów (np. gdy trzeba uzupełnić ubytki w tkankach). Warto pamiętać, że decyzja o wyborze konkretnej metody zawsze jest ustala indywidualnie między lekarzem a pacjentem. Specjalista bierze pod uwagę indywidualne potrzeby, historię medyczną oraz zakres planowanego zabiegu rihnoplastycznego, a dopiero na tej podstawie sugeruje najlepsze rozwiązanie. 

Technika zamknięta

Główną różnicą między zamkniętą operacją nosa a techniką otwartą jest rodzaj oraz umiejscowienie cięć chirurgicznych. Metoda zamknięta jest zdecydowanie mniej inwazyjna. Chirurg medycyny estetycznej wykonuje niewielkie nacięcia wewnątrz przedsionka nosa i w ten sposób dokonuje korekty. W efekcie blizny pooperacyjne są całkowicie niewidoczne. Z drugiej strony, takie działanie daje ograniczony dostęp do pewnych struktur anatomicznych nosa. Zabiegi wykonywane tą techniką są zazwyczaj krótsze i mniej obciążają pacjenta. Wpływa to także na okres rekonwalescencji, a osoba może znacznie szybciej wrócić co swoich codziennych aktywności. 

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt