Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Ciąża to szczególny czas, w którym myślimy przede wszystkim o dziecku. Oprócz tego, że staramy się jeść jak najlepsze produkty, chcemy także stosować maksymalnie bezpieczne kosmetyki i preparaty do pielęgnacji skóry lub włosów. W czasie ciąży, skóra wymaga szczególnego traktowania ze względu na oczywiste zmiany w organizmie oraz ze względu na bezpieczeństwo dla malucha. Czego należy unikać w ciąży i co bezpiecznie można stosować?

Istnieje kilka dolegliwości skórnych, z którymi zmagają się kobiety w ciąży oraz po ciąży. Z pewnością do najczęstszych z nich są rozstępy pojawiające się na brzuchu. Kolejny problem to swędzące grudki oraz ogniska pokrzywowe w ciąży, które przybierają postać czerwonych bąbli przypominających oparzenia pokrzywy. Trzecia, najbardziej popularna dolegliwość skórna kobiet w ciąży to ostuda czyli przebarwienia pojawiające się głównie na twarzy.

Kosmetyki, podobnie jak pożywienie, które zjadasz w czasie ciąży mogą mieć wpływ na rozwój dziecka i ciążę. Wpływ może mieć zarówno kosmetyk stosowany do mycia ciała jak i krem przeciwsłoneczny. W czasie ciąży najlepiej skłaniać się ku jak najbardziej naturalnym kosmetykom,z krótkim terminem przydatności, które nie zawierają sztucznych kompozycji zapachowych oraz barwników.

Czy bezpiecznie możesz używać podczas ciąży…

Kosmetyków oraz masek z zawartością kwasów?

Na czas ciąży lepiej unikać kremów oraz zabiegów kosmetycznych, które zawierają kwasy takie jak kwas glikolowy, kwas salicylowy lub nadltlenek benzoilu. Choć nie przeprowadzono wiele badań na ten temat, powszechnie wiadomo, ze każdy preparat nakładany na skórę, wchłania się do krwiobiegu. Bezpiecznie jest zatem zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem kwasów.

Balsamów i kremów do ciała?

W czasie ciąży nawilżanie skóry jest jak najbardziej wskazane, jednak lepiej postawić na naturalne nawilżenie i natłuszczenie. Zamiast pachnących i naszpikowanych chemią balsamów użyj masła shea lub kremu na bazie oleju kokosowego, które pomogą także uniknąć Ci rozstępów.

Kremu do opalania?

Jak najbardziej powinnaś stosować kremy z wysokim filtrem podczas ciąży. Unikniesz dzięki temu przebarwień. Dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku zawarte w w kremach przeciwsłonecznych są powszechnie uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Czego należy bezwzględnie unikać?

Retinoidów

Czyli leków miejscowych oraz doustnych stosowanych przy leczeniu trądziku. Badania wykazały, że leki oraz preparaty z pochodna witaminy A, mogą doprowadzić do uszkodzeń płodu.

Leków z zawartością hydrochinonu

Jest to substancja stosowana na przebarwienia oraz dla rozjaśnienia skóry. W ciąży nie należy go stosować w żadnym wypadku, bo substancja ma dużą szybkość wchłaniania.

Formaldehydu

W tej chwili coraz więcej producentów kosmetyków wycofuje się ze stosowania formaldehydu w kosmetykach, który jeszcze nie tak dawno był powszechnie stosowany w preparatach kosmetycznych. W Polsce można stosować formaldehyd w bardzo ograniczonych ilościach. Kupując kosmetyki zwróć uwagę, czy w składzie nie ma tego środka konserwującego, bo dla kobiet w ciąży może być podwójnie szkodliwy.

Niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej

W czasie ciąży zawsze najlepiej pytać specjalisty o możliwość wykonania danego zabiegu i uprzedzić go tym, że spodziewamy się dziecka. Takie zabiegi jak zastosowanie botoksu, laserów oraz peelingów chemicznych należy zostawić sobie na czas po ciąży oraz okresie karmienia.

Podczas ciąży, jeśli nie jesteś absolutnie pewna, że dany preparat jest bezpieczny, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub dermatologiem. Ciąża to szczególny czas, w którym musimy bacznie przyglądać się wszystkiemu co zjadamy i co nakładamy na skórę.

źródło: https://www.zwivel.com/blog/pregnancy-skin-care-what-is-safe-and-what-should-you-avoid/

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt