Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Plamy wątrobowe zwane często starczymi lub pigmentacyjnymi, to ciemniejsze plamki o nieregularnym kształcie, pojawiające się najczęściej na dłoniach lub twarzy. Niektórych z nas ten problem nie dotyka prawie wcale, inni wraz z wiekiem zauważają ich na swoim ciele coraz więcej. Skąd właściwie wzięły się plamy wątrobowe, czy są niebezpieczne i jak można z nimi walczyć?

Skąd biorą się plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe są szczególnie znane tym osobom, które uwielbiają kąpiele słoneczne i opalają się regularnie. Im mniejsza ochrona przed promieniowaniem, tym większa szansa na wystąpienie przebarwień na skórze w postaci plam starczych. Przebarwienia tego rodzaju, wbrew nazwie nie dotykają wyłącznie ludzi w średnim lub starszym wieku. Zdarza się, że pojawiają się na skórze u trzydziestolatków. Podobnie jak nazwa „plamy wątrobowe” nie wzięła się z faktu, że mają coś wspólnego z funkcjonowaniem wątroby, a bardziej z jej kolorem. Częsta ekspozycja na słonce powoduje, że w określonych miejscach na skórze zbiera się melanina. Poza estetyka, plamy starcze (o ile nimi są) nie są groźne lub niebezpieczne dla zdrowia. Plam z wiekiem może pojawiać się coraz więcej, a te istniejące mogą powiększać się lub ciemnieć. Przeważnie plamy wątrobowe mają jasnobrązowy kolor, jednak zdarza się, że przybierają ciemnobrązowy, prawie czarny kolor. Plamy pigmentacyjne pojawiają się głównie u osób, które naturalnie maja jasna karnację. Pojawiają się w zasadzie tylko w tych miejscach, które narażone są na promieniowanie: najczęściej na dłoniach, twarzy, dekolcie. U osób regularnie korzystających z solarium lub korzystających ze słońca bez właściwej ochrony, mogą pojawiać się na całym ciele.

Jak poradzić sobie z plamami pigmentacyjnymi?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się plam starczych. U niektórych efekty przynoszą już te domowe sposoby, inni korzystają z zabiegów we gabinetach kosmetycznych. Najprostszym sposobem na pozbycie się plam wątrobowych jest zastosowanie domowego i znanego od dawna środka rozjaśniającego w postaci soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Aby zabiegi przyniosły oczekiwany rezultat, plamy powinny być smarowane dwa razy dziennie. Taki zabieg z powodzeniem mogą stosować osoby, które nie mają plam zbyt wiele i nie są one zbyt ciemne. Drugi domowy sposób to zastosowanie żelu z aloesu, który również posiada właściwości rozjaśniające. Plamy należy nim smarować 2 razy dziennie. Jeśli domowe sposoby zawodzą, dobre efekty przynosi stosowanie kremów rozjaśniających dostępnych najczęściej w aptekach. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te preparaty, które zawierają kwasy owocowe w niewielkich stężeniach. Regularne smarowanie skóry takimi preparatami, zwykle przynosi spore rezultaty a plamy rzeczywiście są jaśniejsze lub znikają całkowicie.

Szybszym sposobem na pozbycie się plam mogą być także zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Do wybielenia skóry najczęściej używa się kwasów owocowych o nieco wyższych stężeniach. Przy niewielkich i dość jasnych plamach, pożądany efekt można uzyskać już po pierwszym zabiegu. W przypadku ciemniejszych zmian, potrzebne będzie zastosowanie całej serii. Skutecznymi sposobami na pozbycie się plam pigmentacyjnych są zabiegi zamrażania ciekłym azotem lub zabieg mikrodermabrazji, który polega na złuszczaniu naskórka. Sposób na radzenie sobie z tym problemem zawsze należy dobierać indywidualnie. Zanim zdecydujemy się na zabieg w gabinecie kosmetycznym, warto zapytać o poradę lekarza dermatologa, który określi czy powstałe zmiany, to rzeczywiście zmiany pigmentacyjne i doradzi, co można z nimi zrobić.

Autor: Klaudia dziennikarka/blogerka

http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,usuwamy-przebarwienia-domowe-sposoby-i-zabiegi-kosmetyczne,10407601,artykul.html

http://www.kobiety.pl/zdrowie/plamy-watrobowe-skad-sie-biora

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt