Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Redukcja tkanki tłuszczowej na rzecz rozbudowy mięśni, może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia piersi. Ładna, wypracowana sylwetka może wyglądać wtedy nieproporcjonalnie. Mały biust np. u kulturystek, nie jest niczym dziwnym. Intensywność ćwiczeń i praca nad ciałem powodują, że piersi po czasie tracą objętość. Wiele z tych kobiet decyduje się na implanty, które poprawiają proporcje sylwetki.

Rodzaj implantu

W Europie dopuszczalne są dwa rodzaje implantów pod kątem materiału. Najbardziej popularne są implanty silikonowe, choć stosuje się także te wypełnione solą fizjologiczną. Implanty silikonowe to najbardziej sprawdzony rodzaj materiału stosowany w powiększaniu piersi. W mediach, okresowo pojawiają się informacje, o szkodliwości silikonu i jego wpływie na rozwój raka piersi. Tymczasem nie ma żadnych naukowych dowodów na te doniesienia, wręcz przeciwnie – naukowe badania potwierdzają bezpieczeństwo implantów silikonowych. W przypadku implantów silikonowych, pacjentka ma do wyboru wypełnienie okrągłe lub silikonowe. Te pierwsze sprawiają, że piersi układają się w taki sposób jak w biustonoszu typu push-up. Wkładki anatomiczne mają kształt łezki i z założenia, powinny wyglądać bardziej naturalnie. W przypadku kobiet zawodowo uprawiających sport, nie zawsze musi to być dobry wybór. W tej kwestii najlepiej zaufać chirurgowi, który oceni jaki rodzaj wkładki będzie pasował do danej sylwetki, biorąc pod uwagę, procent tkanki tłuszczowej, budowę klatki piersiowej oraz kształt naturalnych piersi. W wielu wypadkach może się okazać, że wkładka okrągła będzie odpowiedniejszym wyborem.

Sposób włożenia implantu

Istnieją trzy popularne metody umieszczania implantu w piersiach. Przez pachę, przez nacięcie wokół sutka, oraz przez nacięcie pod piersią. Nacięcie wokół sutka pozostawia prawie niewidoczną bliznę, jednak nacięcie pod pachą jest metodą najszybszą i najwygodniejszą(pozostawia niewielką, około 2 centymetrową bliznę). Implant umieszcza się na trzy sposoby: pod mięśniem piersiowym, śródmięśniowo i nad mięśniem piersiowym większym. Sposób włożenia implantu u kobiet zawodowo uprawiających sport może mieć znaczenie. Zwykle to lekarz, w porozumieniu z pacjentką decyduje o tym, gdzie umieścić implant, aby był on bezpieczny podczas wykonywania ćwiczeń i jednocześnie wyglądał naturalnie. Umieszczenie implantów nawet u kobiet, które poddają swoja klatkę piersiową forsownym ćwiczeniom raczej jest bezpieczne, bo materiał jest wykonany w taki sposób, aby wytrzymać ucisk mięśni (w przypadku włożenia implantu pod mięsień piersiowy). U kobiet zawodowo uprawiających sport raczej unika się wkładania implantu na mięsień, ponieważ może on wyglądać nienaturalnie. Każda pacjentka jest traktowana indywidualnie, dlatego tak ważna jest konsultacja i skonfrontowanie oczekiwań z rzeczywistością oraz uświadomienie pacjentki o wszelkich zagrożeniach wynikających z operacji.

Ogólne korzyści i możliwe zagrożenia

Powiększenie piersi w przypadku kobiet zawodowo uprawiających sport ma wymiar przede wszystkim estetyczny. Pacjentka zyskuje lepsze proporcje ciała, a najczęściej za tym idzie lepsze samopoczucie i większą pewność siebie. Sposób włożenia implantu oraz materiał wykonania pozwalają na bezpieczne uprawianie sportu. Po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących unikania podnoszenia ciężarów lub forsownych ćwiczeń fizycznych. Powiększenie piersi to inwazyjny zabieg, dlatego potrzebny jest czas na rekonwalescencję. Przez około 6-8 tygodni nie powinno się wykonywać ćwiczeń obciążających barki i klatkę piersiową. Po tym czasie najczęściej można już wrócić do takiej samej intensywności treningów jak przed operacją, choć nie jest to regułą. Podczas kontroli, lekarz indywidualnie określa czas po którym można bezpiecznie wrócić do aktywności.

źródło: KałuŜa¹, Grzegorz, and Tomasz Płonek. „STOSOWANIE PROTEZ SILIKONOWYCH PIERSI U KULTURYSTEK.”

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt