Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
779 Odsłon

Operacyjna korekcja uszu należy do dość popularnych zabiegów, zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Mimo iż uważana jest za bezpieczny zabieg, to bywa, że pacjenci nie są zadowoleni z jej efektów i decydują się na przeprowadzenie kolejnego zabiegu. Czasami zdarzają się też przypadki, w których po pewnym czasie od korekty uszy wracają do swojego pierwotnego ustawienia.

Powtórna operacja odstających uszu – dlaczego się ją wykonuje?

W sytuacji, w której pacjent nie jest zadowolony z efektu plastyki odstających uszu, może on zdecydować się na wykonanie jej ponownie. Oczywiście należy mieć na uwadze, że powinien minąć odpowiedni czas pomiędzy dwoma zabiegami. Warto również pamiętać, że chociaż korekta uszu może być wykonywana w każdym wieku, najlepsze efekty uzyskuje się u dzieci (ponieważ ich chrząstki nie zakończyły jeszcze procesów wzrastania). Niekiedy występują komplikacje pooperacyjne. Najczęściej dochodzi do nich w sytuacjach, w których pacjent nie przestrzega zaleceń po zabiegu (między innymi w zakresie higieny rany), jednak nawet gdy je stosuje, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia okolicy operowanej. W sytuacji, w której dochodzi do zakażenia okolicy operowanej, może ulec zaburzeniu proces gojenia, a w najgorszym przypadku także rozwinąć się stan zapalny chrząstki ucha, co skutkuje wystąpieniem deformacji. 

Powtórna operacja odstających uszu – kiedy się ją wykonuje?

Bardzo istotne jest to, aby pacjent uważnie obserwował swoje uszy po wykonaniu zabiegu. Powinien zwrócić szczególną uwagę na ewentualne zaczerwienienia, wyciek treści ropnej z rany czy obrzęk i bolesność. W przypadku gdy dojdzie do infekcji, możliwe jest zwalczenie jej za pomocą antybiotykoterapii. Jeżeli jednak uszy powrócą do pierwotnego kształtu, a pacjent zdecyduje, że chciałby wykonać zabieg ponownie, można to zrobić po około minimum dwóch lub trzech miesiącach od pierwszej korekty. Warto jednak pamiętać, że będzie to możliwe po tak krótkim odstępie czasu tylko wtedy, gdy defekt jest wyraźnie widoczny, gdyż ostateczny rezultat zabiegu można ocenić dopiero po pięciu lub sześciu miesiącach.

Jak wygląda zabieg powtórnej operacji uszu?

Przebieg zabiegu powtórnej operacji odstających uszu jest analogiczny do pierwszego. Nie trwa on długo (od 30 do 60 minut) i nie należy do skomplikowanych. W większości przypadków przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zwykle polega on na skorygowaniu odstającej małżowiny usznej. Chirurg wykonuje małe nacięcie z jej tyłu w celu dostania się do chrząstki. Po zakończeniu zabiegu zakładane są szwy stabilizujące, następnie opatrunek z antybiotykiem oraz elastyczny bandaż. Po upływie około dwóch tygodni szwy zastępuje się opaską uciskową, w której pacjent powinien chodzić przez 6 tygodni. Efektem zabiegu są precyzyjnie wymodelowane uszy, które wyglądają zarówno estetycznie, jak i bardzo naturalnie.

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt