Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Wszyscy musimy spać. Jest to ten element naszego życia, który jest niezbędny tak samo jak jedzenie lub picie. Wyspany człowiek, to szczęśliwy człowiek. Każdy, kto borykał się z bezsennością lub zażywał go zbyt mało z powodu braku czasu – zna konsekwencje. Notoryczne zmęczenie, gorsze samopoczucie, a czasem na wet poważne problemy ze zdrowiem. Sen ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Nauka jednak nie wie jeszcze wszystkiego o śnie. Sen – jakie jest jego znaczenie i co o nim wiemy?

Znaczenie snu dla zdrowia

Dobrej jakości sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Podczas snu regeneruje się cały organizm, dochodzi do podziałów komórkowych i jest szczególnie potrzebny w procesie regeneracji skóry i oraz wzroście włosów i paznokci. Sen poprawia naszą pamięć i redukuje napięcie emocjonalne z całego dnia. Właściwe warunki w sypialni to jeden z warunków dobrego i jakościowego snu. Powinniśmy zadbać o wygodne łóżko, odpowiednią temperaturę oraz przewietrzenie sypialni.

Nauka o śnie

Somnologia, to nauka zajmująca się fizjologią snu, zachowaniami związanymi ze snem, następstwami niedostatku snu oraz zaburzeniami snu. Zaburzenia snu znane są już od starożytności. To Hipokrates jak pierwszy opisał zaburzenia snu, jednak poważne, przynoszące wnioski badania to dopiero lata 30-te XX wieku. Somnologia rozróżnia następujące zaburzenia snu:

  • bezsenność
  • zaburzenia snu związane z oddechem
  • hipersomnię – czyli notoryczne poczucie niewyspania i spanie w czasie gdy organizm powinien być aktywny
  • zaburzenia rytmu dobowego snu
  • parasomnię – czyli m.in. lęki i koszmary senne
  • zaburzenia ruchu w czasie snu

Zaburzenia snu leczone są na kilka sposobów. Jednym z nich jest psychoterapia, podczas której najczęściej eliminuje się złe nawyki związane z porą snu. Pacjent powinien być świadomy tego co negatywnie wpływa na jego zdolność zasypiania oraz przezywania głębokiego snu. W innych zaburzeniach, stosuje się tez czasem psychoanalizę np. w przypadku koszmarów i lęków sennych. Kolejną metodą leczenia zaburzeń snu jest leczenie zabiegowe. Najczęściej stosuje się je w przypadku problemów z oddychaniem i chrapaniem. Trzecią najpopularniejszą metodą leczenia zaburzeń snu jest farmakologia i stosuje się je najczęściej w przypadku bezsenności lub hipersomnii.

Świadomy sen?

Niektórzy twierdzą, że możliwe jest świadome przeżywanie marzeń sennych. Już w latach 70-tych XIX wieku Marquis d’Hervey de Saint Denis opisał w swojej książce „Sny i jak nimi kierować” jak nauczył się kontrolować i nadawać bieg swoim snom. Eksperymenty przeprowadzone później przez Stehepena LeBerge pokazywały w jaki sposób ruchy oczy wskazują na świadomy sen. To ciekawa alternatywa. Można pomyśleć, że wraz z możliwością kontroli, pojawia się opcja na prowadzenie podwójnego życia i spełnianie tych marzeń, które w realnym życiu nie byłoby możliwe.

Nauka a sen

Każdy, kto uczył się w szkole do klasówek lub egzaminów wie, że to co nie chciało wchodzić do głowy wieczorem, nagle znalazło się z niej z rana, po spokojnym przespaniu nocy. Okazuje się, że wpływ snu na zdolność zapamiętywania został udowodniony naukowo. Podczas badań przeprowadzonych w Uniwersytecie w Lyonie przez Sthepanie Mazza wskazano, że spanie pomiędzy określonymi sesjami nauki pomaga w szybszym zapamiętywania i powoduje, że w naukę trzeba włożyć znacznie mniej wysiłku.

Nasz zabiegany świat czasem zapomina o tym, ze odpowiednia ilość jakościowego snu jest niezbędna do tego, aby temu światu sprostać. Aktywność kosztem snu, prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu i kondycji psychofizycznej.

http://kopalniawiedzy.pl/sen-uczenie-przypominanie-pamiec-retencja-Stephanie-Mazza,25093

http://www.xn--wiadomesny-37b.pl/kurs/podstawy/nauka-i-sny.php#!prettyPhoto/0/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Somnologia

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt