Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Skóra na szyi i na dekolcie ma bardzo mało gruczołów łojowych. Jest cieńsza i delikatniejsza niż w innych miejscach ciała. To dlatego skóra tam szybciej się starzeje. Skóra szyi i dekoltu często pomijana jest w pielęgnacji, a to właśnie te obszary najczęściej wskazują nasz wiek.

Dlaczego skóra szyi i dekoltu starzeje się szybciej?

mouth-1437756Powierzchnia naszej skóry pokryta jest zarówno gruczołami potowymi jak i łojowymi. Zadaniem gruczołów łojowych jest utrzymanie skóry w odpowiednim nawilżeniu i natłuszczeniu. Na skórze szyi i dekoltu jest tych gruczołów bardzo mało. Ponadto, skóra jest dużo cieńsza niż w innych miejscach na ciele.

Kolejnym elementem wpływający na stan skóry szyi i dekoltu jest to, że są to obszary narażone albo na działanie słońca i promieniowania ultrafioletowego, albo na otarcia odzieży np. swetrów i golfów. Latem odsłaniamy te części ciała, zimą je natomiast zakrywamy nie zawsze naturalnymi i przyjaznymi ciału materiałami. Zarówno szyja jak i dekolt to miejsca na których aplikujemy perfumy, które zawierają w sobie wysuszający skórę alkohol, a rzadko pamiętamy o właściwym nawilżeniu.

Na stan skóry szyi ma tez wpływ postawa. Jeśli nasze codzienne zajęcia wymagają częstego schylania się lub opuszczania głowy – zmarszczki mogą zacząć tworzyć się i pogłębiać znacznie wcześniej niż u osoby, która ma przez większą część czasu wyprostowane plecy i podniesioną głowę.

Te wszystkie elementy mają spory wpływ na to jak wygląda nasza szyja, jednak często „dokładamy” dodatkową cegiełkę w postaci braku odpowiedniej pielęgnacji. Często zapominamy, że skóra na szyi i dekolcie wymaga tak samo dużej uwagi jak skóra na twarzy, którą traktujemy z dużą troską.

Jak pielęgnować skórę szyi i dekoltu?

Przede wszystkim – nie zapominać o tych obszarach na ciele. Jeśli smarujemy twarz kremem, smarujmy także szyje i dekolt, jeśli używamy mleczka oczyszczającego – nie zapominajmy o tych obszarach.

1. Oczyszczanie – nie stosuj drażniących lub wysuszających środków na bazie np. alkoholu. Używaj raczej delikatnych mleczek do oczyszczania, które podziałają na skórę nawilżająco. Stosuj także płyny micelarne. Dobieraj takie kosmetyki, aby nie było konieczne pocieranie skóry. Podczas wycierania delikatnie przyciskaj ręcznik do skóry zamiast gwałtownie pocierać.

2. Nawilżanie – jeśli uważasz,że krem do twarzy, którego używasz jest dobry dla Twojej skóry – używaj go także na szyje i dekolt. Pamiętaj o tym, żeby na dzień używać kremów z filtrem, a latem, podczas ekspozycji szyi i dekoltu na słońce – kremów z bardzo wysokim faktorem. Kiedy nakładasz krem na szyję – staraj się nie naciągać nadmiernie skóry. Delikatnie wmasuj krem w skórę, masując skórę dłońmi ku górze – nigdy na odwrót. Jeśli Twoja skóra jest nadmiernie przesuszona – możesz nakładać krem nawet kilka razy dziennie. Na noc stosuj krem regenerujący, z duża ilością składników odżywczych.

3. Cykliczna pielęgnacja – oprócz codziennego nawilżania, pamiętajmy, że niektóre zabiegi, wykonywane raz na jakiś czas mogą znacznie poprawić stan skóry szyi i dekoltu. Podczas wykonywania peelingu, pamiętajmy aby nie omijać szyi. Lepiej jednak używać peelingów enzymatycznych, które rozpuszcza martwy naskórek lub preparatów drobnoziarnistych aniżeli gruboziarnistych kosmetyków. Złuszczanie powinno być wykonywane 2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu możesz nałożyć gotową maseczkę nawilżająco – regenerującą lub przygotować ją samodzielnie w domu. Do przygotowania takiej maseczki będzie potrzebna Ci oliwa, awokado, miód i płatki owsiane. Wymieszaną miksturę trzymaj na twarzy przez 15-20 minut, zmyj ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.

Jeśli skóra jest bardzo przesuszona, zdecyduj się na używanie serum przez jakiś czas. Ilość związków odżywczych i nawilżających jest w taki preparacie znacznie większa, możesz zatem osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie. Dobrze na skórę działają także domowe masaże z pomocą kostek lodu. Kostkę lodu obłóż woreczkiem foliowym i masuj skórę przez kilka minut. Potem nałóż krem nawilżający. Taki zabieg da natychmiastowy efekt liftingujący.

O skórę szyi i dekoltu warto dbać już w młodszym wieku. Im szybciej wyrobimy w sobie nawyki dotyczące pielęgnacji, tym lepiej dla naszego wizerunku w przyszłości.

Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt