Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Ostre postaci trądziku dość często pozostawiają trwałe i głębokie blizny, będące pamiątką na twarzy przez całe życie. Zarówno sam trądzik, jak i blizny po nim mogą źle wpływać na samopoczucie i pozytywne postrzeganie siebie. Nie ma jednego, magicznego sposobu aby blizn pozbyć się raz na zawsze. Jednak istnieją współczesne metody, które blizny potrądzikowe mogą znacznie zredukować a nawet całkowicie zlikwidować.

O rozmiarach i głębokości blizn potrądzikowych często decyduje kilka czynników. Najważniejsze z nich to sposób „traktowania” stanów zapalnych. Wiele osób nieumiejętnie wyciska wypryski przez co proces gojenia jest zaburzony. Jeśli zmiana jest głęboka, po takim wyciskaniu pozostanie nie tylko przebarwienie, ale też tzw „blizna zanikowa”, czyli ubytek w skórze. Drugi, ważny czynnik to indywidualne tendencje do bliznowacenia. U takich osób blizny będą pojawiać się częściej i mogą być głębsze. Znaczenie ma także wiek. Obecnie niemała grupa osób boryka się z trądzikiem w dorosłym wieku, a im jesteśmy starsi, tym mniejsza zdolność do regeneracji.

Sposoby na redukcję blizn potrądzikowych

Jak nie dopuścić do powstawania głębokich blizn?

Istotna jest właściwa pielęgnacja cery trądzikowej, a przede wszystkim, powstrzymanie się przed pokusą wyciskania powstałych wyprysków. Skóra trądzikowa jest bardzo wymagająca. Zakup i używanie kosmetyków, które kładziemy na skórę powinno być przemyślane. Skóra trądzikowa powinna być codziennie dokładnie oczyszczana i co jakiś czas złuszczana. Takie działanie profilaktyczne zmniejsza występowanie nowych zmian i poprawia kondycję skóry. Cery trądzikowej nie powinniśmy także przesuszać np. tonikami na bazie alkoholu, bo może to wywołać wzmożona pracę gruczołów łojowych. Jeśli wypryski się już pojawiają najlepiej zastosować środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne aby stan zapalny nie rozprzestrzeniał się dalej. Wyciskanie może spowodować przenoszenie się bakterii i wzmożone powstawania nowych zmian.

Przebarwienia

Po wyleczeniu zmian trądzikowych często pozostają przebarwienia. Zwykłe przebarwienie zwykle znika po kilku tygodniach, czasem po kilku miesiącach. Proces regeneracji skóry można jednak przyspieszyć i całkowicie pozbyć się przebarwień. Aby przyspieszyć ten proces można używać peelingów enzymatycznych, które złuszczają martwy naskórek i pobudzają skórę do regeneracji. Ponadto, w aptekach i drogeriach dostępne są kremy rozjaśniające na bazie naturalnych składników takich jak np. cytryna. Należy unikać peelingów ziarnistych oraz podrażniających płynów i toników. Można tez poddać się bardziej inwazyjnym zabiegom np. usuwaniu przebarwień za pomocą lasera bromkowo – miedziowego. Przebarwienia są całkowicie usuwalne ponieważ struktura tkanki nie jest zmieniona, tak jak występuje to w przypadku blizn zanikowych.

Likwidacja blizn potrądzikowych

face-1230525Jeszcze 20 lat temu, zlikwidowanie blizn potrądzikowych praktycznie nie było możliwe. Od kilkunastu lat technologia pozwala na redukcję blizn i poprawę wyglądu skóry. Metody walki z bliznami może podzielić na trzy grupy: likwidacja peelingami chemicznymi, mocne złuszczanie naskórka czyli dermabrazja oraz usuwanie blizn z pomocą lasera.

– peelingi chemiczne – jest to zastosowanie dobranych mieszanin związków chemicznych w odpowiednim stężeniu. Jest to kontrolowane złuszczanie naskórka oraz skóry, która po zabiegu goi się i pobudza skórę do szybszej i prawidłowej regeneracji. Zabiegi tego rodzaju powinny być wykonywane zimą, aby w żaden sposób przez kilka tygodni po zabiegu, nie narażać skóry na działanie promieniowania UV. Niektórzy lekarze są przeciwni stosowaniu tego typu zabiegów ponieważ często sam zabieg i rekonwalescencja są bolesne, ponadto po zabiegu mogą powstać przebarwienia. Rzadko jeden zabieg przynosi całkowite efekty i niejednokrotnie trzeba je powtarzać. Przy bardzo głębokich bliznach zanikowych całkowita ich likwidacja może się nie powieść nawet po kilku zabiegach.

– dermabrazja – jest to dogłębne, mechaniczne złuszczanie naskórka i skóry. Zabieg i rekonwalescencja, podobnie jak w przypadku peelingów chemicznych, może być dość bolesna. Stosowana kilkukrotnie, nawet przy głębokich bliznach, może przynieść dobre efekty i znacznie poprawić wygląd skóry.

Zabiegi usuwania blizn z pomocą lasera frakcyjnego

Laser frakcyjny tworzy mikrouszkodzenia, które pobudzają tkanki do prawidłowego gojenia się. Zwykle stosuje się 3 zabiegi w kilkutygodniowych odstępach czasu i pozostawia skórę „w spokoju” na okres pół roku. Dopiero po tym czasie można ocenić skutki zabiegów.

Medycyna estetyczna, nawet w dzisiejszych czasach nie zawsze całkowicie radzi sobie z bliznami potrądzikowymi. Współczesne metody mogą jednak znacznie spłycić i zredukować blizny.

Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt