Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Cera naczynkowa i jej problemy to kłopot coraz większej ilości kobiet. Każdy rodzaj cery może mieć skłonności do rozszerzania się i pękania naczynek, jednak problem najbardziej dotyczy osób z cerą suchą i wrażliwą. Z cerą naczynkową można wygrać różnymi sposobami. Zobacz jak pielęgnować i jak leczyć pękające naczynka, czyli tzw. teleangiektazje.

Gorący napój, wyższa temperatura lub zbyt dużo emocji powoduje rumieniec, – czyli rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Przypływ gorąca w takich sytuacjach czuje na twarzy większość ludzi, jednak tylko u tych osób, które mają problemy z płytko unaczynioną skórą, jest to widoczne. Rumieniec może się pojawić i zniknąć, jednak z czasem efekt zarumienionej skóry może się utrwalić, a rumieniec pozostać już na zawsze. Jak to tego nie dopuścić?

Pielęgnacja cery naczynkowej

Problem pękających naczynek zwykle idzie w parze z cerą wrażliwą i suchą, czyli cienką i delikatną. Trzeba się z nią obchodzić bardzo delikatnie, bo zbyt „szorstkie” traktowanie może spowodować nieodwracalne skutki. Czego zatem nie powinnyśmy robić, będąc niezbyt szczęśliwą posiadaczką cery naczynkowej?

– Opalanie jest niepożądane. Wysoka temperatura i promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo zły wpływ na skórę płytko unaczynioną. Najlepiej w ogóle zrezygnować z kąpieli słonecznych.

– Do złuszczania martwego naskórka używaj wyłącznie peelingów enzymatycznych, czyli takich, które go rozpuszczają a nie mechanicznie ścierają. Ziarniste peelingi zostaw wyłącznie do stóp.

– Nie używaj mydła do codziennego mycia twarzy. Mydło oprócz właściwości oczyszczających ma także właściwości wysuszające.

– Unikaj kosmetyków z zwartością alkoholu.

– Unikaj zarówno wysokich jak i niskich temperatur. Gorące kąpiele i długie przebywanie na mrozie i zimnym wietrze źle wpływają na płytko unaczynioną skórę.

– Choć nie zawsze to możliwe, staraj się jedzenia ostrych potraw oraz picia alkoholu.

Czego używać do pielęgnacji wymagającej cery naczynkowej?

-Do zmywania makijażu oraz oczyszczania skóry twarzy używaj delikatnych mleczek i płynów micelarnych. Zwracaj uwagę na ich skład, bo zawartość alkoholu i parabenów dodatkowo podziała drażniąco.

– Do zmywania twarzy wodą używaj wody mineralnej lub przegotowanej o temperaturze pokojowej lub nieco cieplejszej. Traktowanie skóry gorącą lub zimna wodą spowoduje niepożądaną „pracę” naczynek krwionośnych.

– Staraj się używać kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry płytko unaczynionej.

– Skórę osuszaj delikatnie ręcznikiem i staraj się zbyt mocno nie pocierać nim skóry.

– Raz w tygodniu użyj maseczki uspokajającej skórę.

– Na skórę naczynkową dobry wpływ maja niektóre zioła i rośliny zawarte w kosmetykach. Wyciąg z miłorzębu japońskiego uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, a wyciąg z arniki górskiej działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zbawiennie mogą także podziałać kosmetyki z dużą zawartością witaminy C.

Jak się pozbyć popękanych, rozszerzonych naczynek?

Zaniedbanie płytko unaczynionej skóry może doprowadzić do poważniejszej choroby, jaką jest trądzik różowaty. Zbyt częste rozszerzanie się naczynek prowadzi to coraz większych zaczerwienień. Co zrobić, kiedy „pajączki” są już byt widoczne i zaczyna nam to przeszkadzać?

Po 1. Możemy nadal systematycznie stosować się do powyższych zaleceń oraz używać bardziej skoncentrowanych kosmetyków takich jak serum do cery naczynkowej. Zmiany nigdy się już nie cofną, jednak dzięki stosowaniu się do zaleceń, być może staną się mniej widoczne.

Po2. Współczesna medycyna zna sposoby na trwałe usunięcie już powstałych naczynek. Jest to zabieg zamykania naczynek z pomocą lasera (najpopularniejsze to laser IPL oraz laser VPL). Jeśli zmiany są duże, potrzebny będzie więcej niż jeden zabieg. Po zabiegach efekty zwykle są zadowalające, jednak trzeba pamiętać, że zamykanie popękanych naczynek niweluje jedynie skutki, a nie przyczyny. Po czasie problem może pojawić się ponownie, dlatego wciąż trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji i dostarczaniu organizmowi właściwej ilości witamin i składników odżywczych.

Problem rozszerzonych naczynek to jeden z najpopularniejszych problemów skórnych. Dotyka wielu ludzi i może być źródłem kompleksów. Codziennej pielęgnacji skóry płytko unaczynionej nie można sobie „odpuszczać”. Systematycznie dbanie o skórę naczynkową może zahamować powstawanie nowych „pajączków”.

Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt