Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Dieta na jaką się decydujemy ma wpływ na zdrowie, samopoczucie, wygląd oraz długość życia. Wegetarianizm i weganizm wydają się być czymś więcej, niż tylko dietą. Najczęściej to także styl życia oraz elementy światopoglądu, które wpływają na decyzję o rezygnacji z mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego. Na czym polegają te sposoby odżywiania ?

Wegetarianizm a weganizm

Wegetarianizm jest dietą, której głównym założeniem jest wyeliminowanie mięsa, w tym także ryb. Wegetarianie opierają swoją dietę na warzywach, owocach, kaszach, nabiale i produktach zbożowych. Weganie natomiast, eliminują ze swojej diety także produkty pochodzenia zwierzęcego czyli sery, masło, mleko i jego pochodne oraz jaja. Zarówno dieta wegetariańska jak i wegańska wymagają zmiany podejścia do zakupów spożywczych oraz potraw. Z pewnością jednak, diety te nie muszą być monotonne lub nudne. Wegetarianie, którzy od lat kontynuują swoją dietę, często podkreślają konieczność powolnego wprowadzania zmian w sposobie odżywania i obserwowania swojego organizmu. W ten sposób, zmiana jadłospisu nie będzie tak „bolesna” – szczególnie dla osób, które mięso lubią. W ogromnej części przypadków, wegetarianie z czasem przechodzą na weganizm. Dla wielu z nich, jest to naturalna droga, którą obrali w momencie rezygnacji z jedzenia mięsa.

Dlaczego ludzie coraz częściej decydują się na dietę wegetariańską lub wegańską?

W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy wzrastający konsumpcjonizm. Ludzie kupują coraz więcej produktów, nie zastanawiając się w jaki sposób zostały wytworzone i jakie konsekwencje niesie to za sobą. Rozwój nowych technologii, powszechny dostęp do internetu sprawił, że ludzie coraz częściej uświadamiają sobie w jaki sposób masowo produkowana jest żywność i z czym to się wiąże. Decydujące są tutaj kwestie moralne: nie jesz mięsa – nie przyczyniasz się do zabijania zwierząt i okrucieństwa wobec nich. Drugim powodem, dla którego wegetarianie i weganie decydują się na zmianę diety są kwestie zdrowotne. W niektórych środowiskach panuje opinia, że dieta tego rodzaju jest zdrowsza. Nie istnieją jednoznaczne badania, które potwierdzałyby tą tezę, jednak rzeczywiście sporo osób zauważa różnicę w samopoczuciu, a niektórzy odnotowują poprawę wyników badań. Stopniowe eliminowanie mięsa z jadłospisu i wprowadzanie większej ilości warzyw z pewnością sprzyja polepszeniu samopoczucia. Wegetarianizm i weganizm, siłą rzeczy „zmuszają” nas do urozmaicania diety, pomimo tego, że zrezygnowaliśmy z kilku rodzajów produktów.

Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych

Wyeliminowanie z codziennej diety mięsa, nie jest równoznaczne ze zdrowym odżywianiem. Dlatego sami wegetarianie, którzy mają tę drogę już za sobą, polecają rozpoczęcie zmian od edukacji. Na rynku istnieje sporo książek oraz kursów, które przygotowują do tych zmian. Porzucanie spożywania mięsa z dnia na dzień może skończyć się szybkim powrotem do starych przyzwyczajeń. Michał Pasterski prowadzący blog michalpasterski.pl oraz kursy dotyczące wegetarianizmu napisał w jednym ze swoich wpisów:

„ Doedukuj się. Jeszcze zanim w jakikolwiek sposób zmienisz swoją dietę, zainwestuj czas i energię w zgromadzeniu odpowiedniej wiedzy. Kup kurs lub książkę, zobacz film, poczytaj blogi o diecie bezmięsnej.”

Bloger zaleca także stopniowe wdrażanie zmian, zrobienie 30-dniowego testu oraz powolne i stopniowe wdrażanie zmian. Dzięki stopniowej zmianie przyzwyczajeń, istnieje większa szansa sukces i wytrwanie w nowo wybranym postanowieniu.

Kultura i społeczność

Wegetarianizm i weganizm to także styl życia, dlatego ludzie reprezentujący ten sam światopogląd chętnie skupiają się na forach internetowych, grupach na Facebooku lub stronach tematycznych. Jedna z większych grup otwartych na Facebooku liczy ponad 23000 członków! Wegetarianie i weganie nie tylko wymieniają się przepisami, ale także udzielają sobie wsparcia oraz organizują spotkania, panele lub demonstracje. Miejsca skupiające wegetarian i wegan, to prawdziwa kopalnia wiedzy, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wegetarianizmem.

źródła:

michalpasterski.pl

http://www.wegetarianie.pl/

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt