Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
1 Odsłona

Pomimo tego, że pod wieloma względami równouprawnienie między płciami poszło do przodu, wciąż wizerunek kobiety, kreowany przed media jest dość stereotypowy. Rynek reklamowy w ogromnym stopniu kierowany jest do kobiet, dlatego to kobiety występują w reklamach znacznie częściej niż mężczyźni. Cała masa programów telewizyjnych skierowana do kobiet, tworzy bardzo określony jej rodzaj. Jak dziś media pokazują płeć piękną?

Kobieta współczesna, kobieta tradycyjna

To dwa główne typy kobiet, które ukazywane są najczęściej w reklamach. Kobieta współczesna, to zabiegana, dążąca do celu, najczęściej młoda osoba, która ma dużo energii, robi karierę zawodową a w ramach rozrywki, uprawia np. sporty ekstremalne. Jest to wizerunek kobiety aktywnej, która nie ma nic wspólnego z tradycyjnym postrzeganiem kobiety „kury domowej”. Drugi typ lansowany w mediach to tradycyjny obraz matki i żony zajmującej się domem. Ten podział wynika z pewnego wycinka rzeczywistości, choć nie do końca. W końcu nie wszystkie kobiety pracują tylko dla rozwoju osobistego, ale głównie z konieczności ekonomicznej. Podobnie w drugą stronę – gospodynie domowe i matki to najczęściej również kobiety spełniające się zawodowo. Dlatego tak często w reklamach proszków do prania pojawiają się kobiety mające niewidoczny makijaż, będące w domu lub ewentualnie w sklepie, ponieważ potencjalna klientka reklamowanego produktu powinna utożsamiać się z kobietą występującą w reklamie, a ta nie może być „lepsza” niż przeciętna gospodyni. Kobieta nowoczesna z kolei, często pokazywana jest jako obiekt pożądania, nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Są to najczęściej reklamy kosmetyków, odzieży. Kobieta w tych reklamach najczęściej jest młoda, elegancka i ekstrawagancka. W tym wypadku ma być wzorem do naśladowania i obiektem, którym każda kobieta chciałaby być.

Młodość, witalność, zdrowie

Kobiety powyżej 50 roku życia występują chyba tylko wyłącznie w reklamach leków lub suplementów diety. Ironicznie mówi się, że kobiety w reklamach nie dożywają trzydziestego roku życia. Paradoksalnie, młode kobiety występują także w reklamach preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cer dojrzałych. Logiczne wydawać mogłoby się, że taka reklama powinna wręcz odstraszać dojrzałe kobiety od zakupu takiego kosmetyku, jednak przekaz podprogowy sugerujący, że po zastosowaniu kosmetyku można wyglądać dużo młodziej, sprawia, że ta młodość to wciąż „używana” w reklamach cecha. Obiektem pożądania wciąż pozostaje witalność i zdrowie, więc kobiety w reklamach wciąż są nie tylko młode, ale również pełne energii, witalności życiowej i oraz zdrowia.

Zawsze szczupła i nienaturalnie wygładzona

Kobiety przedstawiane w reklamach kosmetyków wydają się nie istnieć. Idealne ciało i skóra,której właścicielką nie była chyba żadna osiemnastolatka. Choć ten wizerunek jest coraz częściej piętnowany przez osoby publiczne – w dużym stopniu nadal się sprzedaje. Nawet w reklamach proszków do prania, zastosowane światło i makijaż daje poczucie, że mamy do czynienia z gospodynią, ale taką, której troski zupełnie nie odbijają się na twarzy. Ten wizerunek kobiet coraz częściej przedstawiany jest jako szkodliwy. Powoduje, że kobiety nie są w stanie nadążyć za tak wygórowanym i przecież niemożliwym do osiągnięcia kanonem piękna.

Czy idzie nowe?

Spektakularnych zmian w medialnym wizerunku kobiety w najbliższych latach raczej nie możemy się spodziewać, jednak z pewnością coraz częściej reklamodawcy ryzykują i starają się przełamać stereotypy. W reklamach kosmetyków przeciwzmarszczkowych zaczynają pojawiać się kobiety dojrzałe, choć nadal niemal niedościgle piękne. Najlepszym przykładem na to może być Jane Fonda w kosmetykach L’Oreal lub własna linia kosmetyków do cery dojrzałej firmowana przez Krystynę Jandę. Coraz częściej to kobiety występują np. w reklamach samochodów, co do tej pory było wyłączna domeną mężczyzn. Z pewnością stopniowo, wizerunek ten będzie się zmieniał.

źródła:

Kobiety w mediach Anna Twardowska, Eliza Olczyk

Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt