Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
3,781 Odsłon

Operacja plastyczna nosa, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii plastycznej. Zabieg ten nazywany bywa również rhinoplastyką, czy też septorhinoplastyką. Przyczyny przeprowadzania tego rodzaju zabiegu mogą leżeć po stronie zdrowotnej, ale również estetycznej. Ma ona na celu poprawę nie tylko kształtu nosa, a także jakości oddychania. Poprawiony zostaje układ chrzęstny i kostny nosa.

Efekty zabiegu korekcji nosa

Efektem zabiegu może być pomniejszenie, powiększenie nosa, usunięcie jego defektów: garbów, deformacji, zmiana jego kształtu, rozkładu dziurek, także w niewidocznej części korygowanie przegrody nosowej pozwalając na poprawę jakości oddychania pacjenta.

Plastyka nosa przeprowadzana jest na ukształtowanym w pełni rozwiniętym narządzie. Stąd też operację przeprowadza się dopiero po zakończeniu procesu wzrostu i dojrzewania płciowego pacjenta. Zabieg jest poprzedzony wnikliwymi badaniami lekarskimi, rzetelną konsultacją lekarzem.

Korekcja nosa – Przygotowanie do zabiegu

Pacjent ze wskazaniami do operacji powinien mieć dobry stan zdrowia fizycznego, ale i w pełni świadomie psychicznie powinien oczekiwać na zabieg i jego konsekwencje. Do podstawowych badań laboratoryjnych przygotowujących pacjenta do zabiegu należą przede wszystkim badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi, poziom cukru, morfologia, badanie serca oraz badanie rentgenowskie nosa, zatok dające obraz obszarów poddawanych operacji.

Chirurg, oprócz badań wyjaśni pacjentowi wszelkie konsekwencje zabiegu, wyjaśni proces rhinoplastyki od momentu przygotowania pacjenta, poprzez przebieg samej operacji, kończąc na procesie gojenia i rekonwalescencji.

Fakty medyczne związane z korekcją nosa

  • Operacja nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zdarza się jednak , że w przypadku zabiegów drobnych lekarz zaleci znieczulenie miejscowe.
  • Zabieg trwa od 1-2 godzin w zależności od rodzaju czynności do wykonania. Wybór obszaru poddanego korekcji i tym samym wybór rodzaju znieczulenia wpływa na długość pobytu pacjenta w klinice. Zwykle jest to 1 do 3 dni.
  • W trakcie operacji rhinoplastyki modelowana jest warstwa skórna, ale przede wszystkim obszar kostno-chrzęstny. Lekarz, na ile to możliwe, stara się przeprowadzać zabieg w taki sposób, aby wszelkie ślady chirurgicznego cięcia pozostawić w środku nosa.
  • Po zabiegu, aby nie narażać nowo powstałego kształtu nosa na deformacje, zakłada się wewnątrz nosa specjalne setony, lub rurki jako opatrunek zabezpieczający przegrodę nosową. Na zewnątrz mocuje się specjalny opatrunek gipsowy lub metalowy, który unieruchamia nos aż do czasu zagojenia.
  • Po operacji pacjent przebywa w klinice zwykle jeszcze 1 dobę.
  • Setony usuwane są zwykle w drugiej dobie po zabiegu, a szwy w około piątej. Około 10 dni po operacji zdejmuje się gips.
  • Przez pierwsze dni pacjent może mieć siniaki pod oczami i z powodu gipsu zaleca się przebywanie w domu. Po około 2 tygodniach pomimo czasem utrzymującego się lekkiego obrzęku nosa można wrócić do normalnego życia zawodowego i towarzyskiego.

W trakcie rekonwalescencji lekarz wyznaczy kolejne terminy wizyt w celu kontroli procesu gojenia oraz przyjmowania przez nos docelowego kształtu. Zwykle po upływie pół roku od zabiegu uznaje się proces, jako zakończony. Ewentualne poprawki zdarzają się bardzo rzadko.

Rhinoplastyka to w chirurgii plastycznej ten typ operacji, która wymaga od lekarza bardzo dużej praktyki. Wszelkie dodatkowe informacje na interesujące Cię tematy uzyskasz kontaktując się z doktorem Arkadiuszem Kuną. Zadzwoń:

784 022 060

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt