Korekcja odstających uszu nazywana także otoplastyką, to jeden z popularniejszych zabiegów współczesnej medycyny estetycznej. Zabieg ten ma na celu poprawę wyglądu uszu. Wykonywany jest zwykle w przypadkach uszu odstających i polega na odpowiednim modelowaniu chrząstek małżowiny usznej.
Jakie są przyczyny odstających uszu?
Przyczyną powodującą odstawanie uszu, mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak również w znacznej części przypadków, wada w obszarze prawidłowego rozwoju małżowiny usznej.
Korekcja odstających, czy też niekształtnych uszu to zabieg, który nie ingeruje w ucho, jako narząd słuchu, nie wpływając tym samym na polepszenie, czy też pogorszenie słuchu. Jest to typowy estetyczny zabieg chirurgiczny, mający na celu poprawę wyglądu a tym samym samopoczucia pacjenta.
Problem odstających uszu i związanej z tym korekcji, wiąże się w większości przypadków z okresem wieku dziecięcego. W trakcie rozwoju niedoskonałość tę można próbować maskować przy pomocy włosów w zależności od jej stopnia. W niektórych przypadkach budowa anatomiczna narządów sprawia, że działania takie są nieskuteczne. Wówczas wielu pacjentów decyduje się na zabieg korekcji odstających uszu.
Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg?
W przypadku dorosłych, zakładając ich dobry stan zdrowia pacjenta, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. U dzieci, mając na uwadze, rozwój narządu słuchu (małżowiny usznej), jak również etap społecznego rozwoju dziecka, zabiegi te przeprowadza się najczęściej po 6-tym roku życia.
Zabieg poprzedzony jest wizytą w gabinecie specjalisty, wywiadem lekarskim przeprowadzonym z pacjentem.
Ważne informacje dotyczące korekcji uszu
- Standardowy zabieg trwa około 1 godzinę
- Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym
- W przypadku dzieci stosujemy dodatkowe środki pozwalające na obniżenie stresu wywołanego obecnością na sali zabiegowej
- W wyniku operacji korekcji uszu pozostaje blizna znajdująca się w tylnej części głowy na skórze, w miejscu niewidocznym.
- Długość pobytu pacjenta w klinice po korekcji uszu ustalana jest indywidualnie przez lekarza. W większości przypadków zabieg ten można traktować, jako jednodniowy.
- Powrót do zdrowia, właściwego samopoczucia i wyglądu po zabiegu otoplastyki uwarunkowany jest od indywidualnych cech pacjenta
- Przez około 1 tydzień od operacji stosuje się opatrunki chroniące operowane miejsce, po tym czasie następuje czas rekonwalescencji.
- W ramach rekonwalescencji lekarz zwykle zaleca korzystanie z opaski elastycznej, jednakże ustalenia te są dokonywane indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta.
Korekcja odstających, niekształtnych uszu zwykle wpływa bardzo korzystnie na dobre samopoczucie pacjenta, pomimo, że pośród operacji chirurgii plastycznej zabieg ten należy do jednych z prostszych.
Więcej informacji na temat korekcji uszu uzyskasz kontaktując się z nami.