Zabieg polegający na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z obszarów jamy brzusznej. Osoby ze wskazaniami do liposukcji, to w szczególności kobiety i mężczyźni powyżej 18 roku życia cieszący się dobrym zdrowiem. Jest to bardzo nowoczesna metoda modelowania sylwetki, która intensywnie rozwinęła się od lat 60-tych poprzedniego stulecia.
Pacjenci, u których liposukcja przynosi najlepsze efekty to osoby, o zbliżonych do prawidłowych proporcji ciała, którym nie udaje się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, z obszaru jamy brzusznej pomimo właściwej diety oraz ćwiczeń fizycznych.
Liposukcja jest również skuteczną metodą modelowania kształtu ciała u osób o innej budowie anatomicznej. Należy przy tym pamiętać, że zabiegów chirurgii plastycznej, a w szczególności liposukcji nie należy traktować, jako złoty środek w walce z otyłością. Stanowi ona znakomitą alternatywę dla plastyki brzucha, w przypadku przerostów tkanki tłuszczowej występujących lokalnie.
Efekty można zobaczyć na przykładzie liposukcji bocznych partii brzucha
Zabieg ten, jak wszystkie inne operacje w ramach chirurgii plastycznej, zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, który ocenia możliwości przeprowadzenia liposukcji oraz wyznacza obszary jamy brzucha, w których dokonane będzie odsysanie tkanki tłuszczowej.
Istotne fakty na temat liposukcji brzucha
- Podczas badań kwalifikujących do liposukcji lekarz ocenia właściwe ilości odsysanego tłuszczu z określonych lokalizacji ciała.
- Lekarz ocenia możliwości przeprowadzenia operacji z zachowaniem optymalnej równowagi płynów.
- Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o skorzystaniu z liposukcji brzucha warto skonsultować się z chirurgiem plastycznym w celu określenia przebiegu terapii.
- Wiek pacjenta nie ma decydującego znaczenia, jednak u osób starszych, o mniej elastycznej skórze, efekty modelowania przy pomocy liposukcji będą gorsze, niż u osób w młodszym wieku.
- Liposukcja, chociaż uznawana za zabieg bardzo bezpieczny, jak każda operacja plastyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań pooperacyjnych.
- Większe zagrożenie powikłaniami występuje u osób chorych na cukrzycę, choroby krążenia, zaburzenia rytmu serca.
- Przy operacji odsysania tłuszczu stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne, dopasowane do konkretnego przypadku – decyzję o sposobie znieczulenia podejmuje chirurg po konsultacji z pacjentem dobierając najlepszy dla niego wariant.
- Operacja liposukcji brzucha trwa zwykle od 1 do 4 godzin, w zależności od ilości miejsc poddawanych odsysaniu i objętości usuwanej tkanki tłuszczowej.
- W wyniku operacji powstają niewielkie 2-3 mm rany, które po operacji są zaszywane pojedynczymi szwami, usuwanymi następnie po około tygodniu od zabiegu.
- Po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego ubrania lub pasa ściągającego przez okres kilku tygodni.
- Powrót do pracy zazwyczaj jest możliwy po upływie 1 – 2 tygodni od zabiegu, w zależności od jego skali, jednakże realną datę najlepiej skonsultować z chirurgiem.
Zabieg odsysania tłuszczu zwany także lipoplastyką jest stosowany również w innych obszarach ciała. W chirurgii plastycznej stosuje się również liposukcję ud, bioder, ramion, podbródka czy też klatki piersiowej (np. ginekomastia).
Zanim podejmiesz decyzję o sposobie modelowania swojej sylwetki skontaktuj się z lekarzem chirurgiem. Doktor Kuna pomoże Ci wybrać optymalną terapię dopasowaną do Twoich indywidualnych cech tak, aby proces leczenia przebiegał w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Zadzwoń i umów się na konsultacje: