Operujemy pięknem plastycznie
Zapraszamy do kontaktu 9:00 do 17:00 | Pn - Pt
4,139 Odsłon

Operacja plastyczna znana także pod nazwą abdominoplastyka polega na usunięciu zwiotczałych fragmentów fałdu skórno-tłuszczowego brzucha. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia zabiegu związane są z przebytymi, znaczącymi wahaniami wagi ciała. Zwykle operacja plastyki brzucha zalecana jest pacjentkom, u których partia skóry i mięśni dolnej części brzucha lub śródbrzusza uległy zwiotczeniu, na przykład po przebytych ciążach. Dzięki operacji udaje się zwykle przywrócić właściwą, szczupła sylwetkę, uzyskać zadowalający płaski brzuch, podkreślić talię.

Innym przypadkiem, kiedy wskazana jest abdominoplastyka może być potrzeba odzyskania szczupłego kształtu brzucha po odchudzaniu lub u osób starszych. Warto pamiętać, że zabieg nie jest alternatywą, lecz może być uzupełnieniem w procesie odzyskiwania pożądanej masy ciała i zgrabnej sylwetki. W wyniku plastyki brzucha zostaje nie tylko usunięty zwiotczały nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej. Zabieg ten umożliwia również rekonstrukcję mięśni płaskich brzucha, co sprawia, że brzuch nabiera sprężystości, a skóra bez rozstępów odzyskuje jędrność i elastyczność.

Warto wiedzieć, że operacja plastyki brzucha daje pozytywne i trwałe efekty, o ile pacjent lub pacjentka zachowa odpowiednie rygory dotyczące stabilności wagi ciała po zabiegu. Kobietom planującym ciąże zdecydowanie poleca się odłożenie operacji plastyki brzucha na czas, kiedy ich waga będzie mogła pozostać niezmienna.

Istotne fakty dotyczące abdominoplastyki

  • Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa zwykle od 2 do 4 godzin w zależności od zaleceń lekarza.
  • Plastyka brzucha może być połączona z innymi zabiegami służącymi modelowaniu sylwetki jak np. liposukcja brzucha.
  • Po zabiegu pozostaje blizna o rozmiarach zależnych od pierwotnego problemu, jakiemu przeciwdziałała terapia.
  • Operacja obwisłego brzucha podobnie, jak wszystkie inwazyjne metody leczenia, może wywołać powikłania, jak zmiany zakrzepowo – zatorowe, zakażenia lub inne zaburzenia w gojeniu ran pooperacyjnych.
  • Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza przed i po operacji zmniejsza ryzyko powikłań do minimum.
  • Powrót do domu w zależności od przebiegu leczenia możliwy jest po kilku godzinach w przypadku mini-abdominoplastyki lub po 2-3 dniach w przypadku zabiegów o bardziej złożonym przebiegu.
  • Rekonwalescencja po zabiegu trwa kilka tygodni – zwykle w tym czasie należy nosić uciskowy pas brzuszny i unikać wysiłku fizycznego.
  • Bezpośrednio po operacji pacjent może odczuwać bóle powłok brzusznych, zaś miejsce poddane zabiegowi będzie obrzęknięte.

Pełny powrót do normalnego życia po operacji trwa zazwyczaj od kilku tygodni do 2 miesięcy. Warto przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, dzięki czemu odzyskanie pełnej sprawności może być szybsze, a ładna sylwetka i nisko umiejscowiona blizna pooperacyjna pozwolą na swobodny dobór ubrań np. przy wyjściu na plażę.

Skontaktuj się z nami, dowiedz się więcej szczegółów i zarejestruj się na konsultację:

784 022 060

Adres

Lek. Med. Arkadiusz Kuna Klinika Chirurgii Plastycznej
ul. Sobocińskiego 14 40-687 Katowice tel. 784 022 060
Informacja/Rejestracja: od 9:00 do 17:00
Dojazd autobusami: 45, 29
Przystanek: Piotrowice Szkoła

Mapa

Kontakt